РАКОМЕТ / МАКЕДОНИЈА

Ракометна Куп завршница во Битола и во Скопје

Во следните три дена ќе се одиграат завршните турнири во ракометниот куп на Македонија во двете конкуренции. Мажите денеска и утре во Битола во салата Младост ќе се борат за пехарот во ова натпреварување, додека жените натпреварите ќе ги...

Симовски го објави списокот за Шведска и Србија

Симе Симовски, селекторот на Женската сениорска репрезентација на Македонија, го објави поширокиот список од 27 ракометарки за претстојните два квалификациски натпревари за ЕП 2018 против селекциите на Шведска и Србија.   Репрезентацијата на Македонија се наоѓа во третата квалификациска група за...

Еве всушност колку пари врти Самсоненко во Вардар

Спортскиот колектив Вардар секогаше е актуелна тема, а особено неговиот руски газда Сергеј Самсоненко. На неколку наврати низ интервју првиот човек на „црвено-црните“ откри грубо колку вложува пари во трите клубови, ФК, РК и ЖРК, а порталот „емагизин“ открива колку...

Перфектните Вардарки ја освоија шестата титула!

Ракометарките на ЖРК Вардар славеа убедлива победа над Металург со 49:24 во последниот натпревар од женската ракометна лига на Македонија. По финалето во Лигата на шампионите, каде повторно беа поразени од Ѓер со еден гол разлика, за Вардарки останаа обврските...

Вардар на коло пред крајот ја завери титулата

Со триумфот над Пролет од 38:25 (16:13) Вардар го одбрани тронот во првенството на Македонија, и дојде до 12-тата титула во клупската историја. На едно коло до крај на плеј-офот Вардар има предност во однос Металург, и без оглед на...

(ФОТО) Бура од емоции: Вардарки за последен пат се поздравија со своите фанови и...

ЖРК Вардар не успеа да го оствари сонот и најавите на ракометарките за европската шампионска титула по подолго време да заврши во Скопје. Ѓер повторно се провлече за влакно во финалето, па нашите спортски хероини одново ќе ја носат...

Сопругот на Пенезиќ има посебно барање од ЕХФ, бидејки го уништи својот телевизор

Тензично беше да се следи натпреварот од малите екрани, бидејки финишот беше за инфаркт завршница, а поразот во финалето дополнително ги раздрма нервите кај навивачите во Македонија. Сопругот на Андреа Пенезиќ, инаку поранешен голман на ФК Вардар, Матија Кобетиќ, кој...

Куп награди за девојките на Вардар – но се е залудно, отиде титулата..

Фантастичните Амандин Лејно и Андреа Лекиќ се избрани меѓу трите најдобри ракометарки на Ф4 турнирот во Будимпешта. Но се е залудно, бидејки ова не е ни утеха, бидејки тагата е голема по историската шанса и Вардар да дојде до европска...

(ВИДЕО) Никогаш нема да го заборавиме: Зицерот што ја расплака цела Македонија

Уште едно историско финале одиграа Ѓер и Вардар, македонскиот првак имаше можност славно да се прости од Лигата на шампионите - со титула континентален владетел. Не се случи тоа од неколку причини. Во основните 60 минути не го искористивме последниот...

(ВИДЕО) Вака нека биде и денеска: Лејно со сто раце го носи Вардар кон...

Француската репрезентативка Амандин Лејно ги собра комплиментите во полуфиналниот меч на Вардар против Ростов Дон. Беше фантастична на голот и ги засени сите кои настапија на овој натпревар, а во исто време ги откажа противничките. ЕХФ направи компилација од дел од...SEAT
DUSTER
SEAT
Letna Avantura so Dunlop

Golf

Gastrogard
GoodNature
NISAN
totalTV
Avtomakedonija

totalTV