РАКОМЕТ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ЖРК Вардар го доби противникот во четвртфиналето од ЛШ

Составот на ЦСМ Букурешт, во одлична игра, триумфираше на гостувањето во Данска против Есбјерг со резултат 25:20, па тоа е резултат со кој сега го избегнува ЖРК Вардар во 1/4 финалето од ракометната ЛШ. Беренгер и Бредеану беа ракометарките кои...

Радичевиќ: Ќе „гриземе“ до крај со Вардар!

Вардарки вечерва го совладаа Турингер и се вратија на победнички патеки. Ова беше прв натпревар за новиот стратег на ЖРК Вардар, Ирина Дибирова, која одлично го почнува своето патешествие со екипата од Скопје. Посебно среќна по овој триумф беше и ракоментарката...

Рајн Некар со пресврт до победа – Талески со деби и првенец погодок во...

Рајн Некар вечерва славеше против екипата на Минден со резултат 26:20, а она што може да не радува, е првиот настап на Филип Талекси, кој на овој меч го постигна и својот првенец. Младото момче од Металург пред неколку месеци...

Дибирова по првенецот: Ви благодарам, но многу работа е пред мене!

ЖРК Вардар и сезонава ќе биде дел од завршната фаза и осумте најдобри екипи во женската ЛШ, но за разлика од претходните 4 пати, сега за прв пат влегуваат во четвртфиналето како првопласирана екипа. Вардар убедливо вечерва го победи тимот...

Лидерот во Бундеслигата или ривалот од СЕХА: Вардар ги дозна можните противници на патот...

Македонскиот првак Вардар утре ќе го одигра последниот натпревар од групната фаза во Лигата на шампионите, но уште денеска дозна со кого би можел да игра во четвртфиналето. Како првопласиран во групата, нашиот тим ќе го прескокне во осминафиналето, а...

Искористен подарокот од Будуќност: ЖРК Вардар го освои првото место во групата

Македонскиот првак ЖРК Вардар го освои првото место во својата група од Лигата на шампионите откако попладнево го искористи подарокот од Будуќност кој го совлада Ференцварош во Будуќност. Во мечот во кој беше апсолутен фаворит, тимот на Вардар го победи...

Благодариме, Будуќност: Црногорскиот првак му направи огромна услуга на ЖРК Вардар

Екипата на ЖРК Вардар, сепак, има огромна шанса да ја заврши главната фаза како првопласиран во својата група и покрај двата неочекувани порази во претходните две кола. Денеска, Будуќност направи големо изненадување на гости кај Ференцварош и го совлада со...

Победа за потврда на статусот најдобри

На Вардарци им преостанува уште еден натпревар од групната фаза во Лигата на шампионите, оној против Кристијанштад, пред почетокот на нокаут-фазата. Нашиот ракометен гигант за првпат откако се натпреварува во групната фаза од Лигата на шампионите го завршува на првото...

“Вардарци” опуштени пред последниот дуел: Можност за уживање и лесна победа

Пред утрешниот последен натпревар од групната фаза, македонскиот првак Вардар го обезбеди првото место во својата група, а со тоа и директниот пласман во четвртфиналето од Лигата на шампионите. Тоа е историски успех за "црвено-црните" кои без никаков притисок влегуваат...

Хаос во загрепска „Арена“: Екипата на Целје ги бркаше судиите, тренерите се расправаа на...

Откако во „Арена“ загубија со 23:21 од ППД Загреб и се простија од осминафиналето во Лигата на шампионите, ракометарите на Целје ги опколија судиите на теренот, кои едвај извлекоа жива глава со помош на обезбедувањето во салата. Иако ситуацијата на...