РАКОМЕТ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ЕХФ прогноза: Вардар скокна едно место и сигурно оди на фајнал форот во Келн!

Четврта-среќа - така ЕХФ ја оценува оваа сезона во која Вардарф повторно ќе се обиде да се пласира на завршниот турнир од Лигата на шампионите во Келн. Во редовното рангирање на ЕХФ, македонскиот првак скокна едно место и сега се...

Ако Вардар сака место во фајнал-форот, мора да оди на победа и во Флензбург

Вардар по четврти пат по ред ќе игра меѓу Топ-8 екипи во лигата на шампионите, и повторно како пред четири сезони за пласман на Ф4 турнирот играме со германски Флензбург. Историјата се повторува, па и сега првиот меч од...

Вардарци едногласни: Заслужуваме да бидеме тука

Вардарци во наредните две недели ќе се борат за првиот историски пласман на фајнл-фор турнирот во Келн. Противник во четвртфиналето на „Црвено-црните“ ќе им биде составот на Флензбург, екипа со која веќе еднаш Вадарци ги одмерија силите во рамките на...

Газдата на „Црвено-црните“ најави бомба: Самсоненко си оди од Вардар!!!

Првиот човек на Вардар, Сергеј Самсоненко, најави „бомба“ на прес-конференцијата во пресрет на четвртфиналниот двомеч со екипата на Флензбург. Имено, Самсоненко е загрижен од потенцијална судиска неправда, која според него, му се случува на Вардар во последниве сезони и најави...

Во ЖРК Вардар се надеваат дека конечно ќе дојдат до финалето од ЛШ

Противник на Вардар во полуфиналето на Лигата на шампионите ќе биде екипата на ЧСМ Букурешт. Ждрепката сакаше македонскиот шампион да го добие истиот ривал од лани, а Романките се и актуелни европски прваци. Во второто полуфинале од ЛШ ќе...

Ирина Дибирова со реакција по добиениот противник во фајнал-форот од Лигата на шампионите

На денешната ждрепка во Будимпешта, Вардарки го добија истиот противник минатогодишното полуфинале. Актуелниот европски првак ЧСМ Букурешт по вторпат ќе биде пречка за македонскиот првак на патот до финалето. Тренерот Ирина Дибирова, како и секогаш беше кратка во изјавите. „На фајнал-форот нема...

Вардар го доби противникот во фајнал-форот: „Црвено-црните“ дами добија шанса за одмазда

Екипата на ЖРК Вардар го доби својот противник во полуфиналето од фајнал-фор турнирот од Лигата на шампионите кој ќе се одржи во Будимпешта. Противник на македонскиот шампион во полуфиналето ќе му биде екипата на ЧСМ Букурешт, откако така денеска одлучи...

Дибирова како Талант Душебаев: Тренерот на ЖРК Вардар на чекор од историјата

Тренерот на ЖРК Вардар, Ирина Дибирова е на само еден чекор од место во ракометната историја. Откако го однесе македонскиот првак на завршниот турнир од Лигата на шампионите кој ќе се одржи на почетокот на мај во Будимпешта, Русинката (порано...

Ракометарката на Вардар меѓу трите најдобри ѕвезди во четвртфиналето од ЛШ

Со победата против Митјиланд во ракометната ЛШ, Вардар успеа да се пласира на Ф4 турнирот во Будимпешта, кој ќе се одржи на 6 и 7 идниот месец. Добрата игра на Андреа Човиќ на тој натпревар беа препознаени од страна на...

Барселона тесно победи кај Адемар Леон – Борко Ристовски со клучна одбрана во финишот...

Како што стојат работите во шпанската АСОБАЛ лига, Барселона повторно ќе издоминира до крај, Каталонците вчера остварија тесен триумф на гостувањето кај Адемар Леон со 27:28. Почетокот на натпреварот ветуваше одлична партија за Каталонците, но домаќините се соземаа во вториот...