РАКОМЕТ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

Чудата се возможни, Вардар не се предава – Ќе се надигрува со ПСЖ за...

Денес е голем ден за ракометот и воопшто спортот во Македонија, од 18.00 часот македонскиот ракометен шампион, Вардар, ќе го одигра историското финале во ракометната Лигата на шампиони. Вардар ја има најуспешната сезона во клупската историја, по освојување на Kупот...

Раул Гонзалес со проверени сили ќе атакува на европската титула

„Црвено-црните“ за прв пат во својата историја настапија на Фајнл Фор турнирот во Лигата на шампионите, а а полуфиналниот предизвик го решија во своја корист и денес ќе имаат шанса да се борат за трофејот во елитното натпреварување. Тренерот Гонзалес...

Како во Франција го видоа триумфот на Вардар против силната Барса (ФОТО)

Вардар испиша историја, како прва македонска екипа која успеала да дојде до едно ракометно финале во машка конкуренција во ЛШ. Вардаровите играчи вчера приредија голема радост во Македонија, кога со гол на Циндриќ во последните 3 секунди од натпреварот, ја...

Никој, никогаш како Македонците: Келн не видел вакво ракометно славје (ВИДЕО)

Ракометниот клуб Вардар вчера го оствари најголемиот успех во својата историја откако ја победи Барселона и се пласира во големото финале од Лигата на шампионите. Тоа беше соодветно прославено од многубројната македонска публика во Келн каде се игра завршниот турнир....

Циндриќ погоди, коментаторот на ЕХФ полуде (ВИДЕО)

Вардар е најубавата ракометна бајка во Европа оваа година и за тоа се свесни сите кои го следат овој спорт. Веројатно затоа е и толкава еуфоријата секогаш кога "црвено-црните" ќе направат голем успех како оној синоќа против Барселона. Кога Циндриќ...

Лазаров: Среќата ги следи храбрите, Вардар заслужено патува во финале!

Вардар е тимот кој патува во големото ракометно финале во ЛШ, а капитенот на македонската репрезентација, Кире Лазаров, потенцираше дека Вардар заслужил да се пласира во финале. Но Лазаров потенцираше дека доколку и Барселона беше финалист, и тоа немало да...

Момент кој ќе го паметиме со децении: Циндриќ и радоста на Вардарци (ВИДЕО)

Вечерва ќе биде долга за љубителите на ракометот на Македонија, а тоа им го овозможи фантастичниот Вардар, кој на лукав начин, и со една зрела, трпелива игра, ја надмудри Барселона. За болката да биде поголема кај Каталонците, Вардар со голот...

Душебаев: Игравме како тим, мораме така и утре

Шпанскиот репрезентативец Алекс Душебаев повторно беше еден од најдобрите во тимот на Вардар. Вистинска штета е што на крајот од сезоната ќе си замине од Скопје, но простувањето може да биде блескаво, со трофеј од Лигата на шампионите. Вардар е...

Циндриќ: Вардар е заслужен победник, ни се оствари сонот!

Македонија вечерва не може со зборови да ја опише својата радост, Лука Циндриќ вечерва ја стресе ракометна Македонија со голот во последните секунди за победа над најтрофејниот клуб во Европа, Барселона. По натпреварот, импресиите беа силни, а Циндриќ на кратко...

Чупиќ: Подобриот тим победи!

Тоа е искуството, Иван Чупиќ е единствен што ја брани титулата во Лигата на шампионите откако лани триумфираше со Кјелце, а денеска беше најдобар во нашиот тим. Постигна седум гола без утка од линијата од седум метри, а на крајот...