РАКОМЕТ / БАЛКАН

ВИДЕО: Чупиќ го дигна Сплит на нозе со неверојатна голманска реакција во игра

Домаќинот Хрватска на ЕП кој важи за една од екипите кои се гледаат како потенцијални победници на овој турнир, синоќа одигра уште една блескава партија и оствари нова победа. Сега жртва на Хрватите беше селекцијата на Исланд која заслужено беше...

ВИДЕО: Карачиќ како „молња“ – спринт и ефектна „егзекуција“

Хрватите предводени од Червар чекорат сигурно на континенталниот соби во нивната држава. Повредата на Дувњак не се почувствуа, за такво нешто се погриж дуото од Вардар, Карачиќ - Циндриќ кое искомбинира 11 гола. Карачиќ мечот го заврши со 4 гола,...

ФОТО: Инцидент во Сплит – Хрватите меѓусебно се степаа

Хрватска запиша уште една победа на ЕП, во Сплит славеше над Исланд, а во финишот на мечот, на трибините во „Спаладиум“ се случи инцидент. Во еден дел  на трибините, во 52. минута настанало гужва откако неколку навивачи започнаа меѓусебна тепачка,...

Македонија го „запали“ Балканот: „Пироманот“ Раул диригира, Кире и Жути играат да се наежиш

Македонската, но и балканската јавност се уште се под импресии од вчерашниот спектакуларен и драматичен натпревар на Европското првенство помеѓу Македонија и Словенија кој заврши во наша корист со 25:24. Пристапот на нашата репрезентација и играта која ја прикажаа на...

Вујо решил рудар да станува

sportclub.mk, директно од Загреб Словенија во првото коло од групата Ц на ЕП капитулираше од Македонија, а нивниот селектор Веселин Вујовиќ по мечот на прес-конференцијата даде интересна изјава. „Ако ЕХФ оваа арбитража од мечот ја оцени како добро, тогаш јас сум...

(ФОТО) Загреб и Хрватска маѓепсани од атрактивните Македонки во „Арена“

Македонската навивачка „Фаланга“ како верна сенка ги следи македонските репрезентации, пред се онаа ракометната и секаде е хит каде и да се појави. Така беше и на отворањето на Европското првенство во Хрватска, каде во загрепска „Арена“, македонските навивачи направија...

(ВИДЕО) Хрватите воодушевени од Македонците: Вакво лудило не сум доживеал… Каков хаос!

Македонската репрезентација направи вистински подвиг на отворањето на Европското првенство во загрепска „Арена“ совладувајќи ја Словенија со 25:24. Натпреварот беше исполнет со пресврти и многу драматика, како и со голема поддршка од трибините за двете репрезентации. Сепак, како победник на...

Ѓукиќ по поразот од Германија: Шансата ќе ја бараме против Македонија и Словенија

Црна Гора претрпе убедлив пораз од актуелниот европски првак Германија со 32:19 во првиот натпревар од првото коло во Групата Ц на Европското првенство. Селекторот на Црна Гора, Драган Ѓукиќ, му честиташе на европскиот првак и најави дека неговиот тим...

(ФОТО) Македонија и Словенија: Ривали на теренот со иста цел – Организација на ЕП...

Sportclub.mk директно од Загреб Македонија денеска ќе го одигра првиот натпревар на Европското првенство во Хрватска, а противник ќе ни биде репрезентацијата на Словенија. Но, двете земји кои ќе бидат ривали на теренот во загрепска „Арена“ вечерва од 19:30 часот, имаат...

Балиќ воодушевен од Циндриќ: Самиот за себе е класа, мора подобро да го следат

Легендата на хрватскиот ракомет, Ивано Балиќ вчера од гледалиштете на „Спаладиум“ Арена уживаше во блескавата игра и големата победа на „коцкестите“ против Србија. По мечот Балиќ имаше пофални зборови за еден ракоматар, а тоа е вардарецот Циндриќ „Лука е класа самиот...