РАКОМЕТ / БАЛКАН

Металург финишираше со победа и го има најдобриот стрелец во СЕХА лигата

Екипата на Металург со триумф над Целје од 28:26 го заврши годинашниот настап во СЕХА лигата. За жал, триумфот немаше никакво резултатско значење бидејќи Металург на крајот го освои седмото место, а одамна се знаеше дека Целје ќе биде третопласиран...

Металург немоќен во СЕХА против Татран Прешов

Во претпоследното коло од регуларниот дел од сезоната во СЕХА првенството, РК Металург забележа нов пораз, на гостувањето кај Татран Прешов, со резултат 27:19. Металург добро стартуваше, но како да имаше сили само за половина полувреме, за во финишот од...

Вардарци со победа и рекорд сакаат да го завршат регуларниот дел од СЕХА лигата

Регуларниот дел од СЕХА лигата за Вардар завршува утре со последниот меч против Нексе (17:45 чaсот, СЦ „Јане Сандански"). „Црвено-црните“ се први на табелата и одамна имаат обезбедено место на Ф4 турнирот што ќе се одржи во Скопје од...

ВИДЕО: Атрактивниот гол на Кузмановски против Мешков се најде во топ5 на СЕХА лигата

Металург оствари победа во 16. коло од СЕХА лигата против Мешков Брест, а на тој натпревар Филип Кузмановски беше најефикасен со 10 голови. Но освен тоа, еден од неговите најдобри голови, се најде во петте најубави голови на колото, што...

Рутинирана победа на Вардар против Војводина

Дуелот во Нови Сад не донесе ништо на табелата во СЕХА лигата по триумфот на Вардар од 36:32 (17:13). „Црвено-црните" останаа на првото место, а Војводина е „фенерџија" на едно коло до крај на регуларниот дел од сезоната За Вардар...

ВИДЕО: Стојанче Стоилов со ВОНРЕДНИ ВЕСТИ!

СЕХА лигата од сезона во сезона како квалитативно, така оди се понапред и понапред во организационен план. Па така, од регионалната лига, организаторот на завршниот Ф4 турнир го соопштија на многу уникатен и интересен начин. Сето тоа беше именувано како ВОНРЕДНИ...

Радост за Металург во Скопје – падна Мешков Брест

Ракометарите на Металург вечерва одиграа еден добар натпревар пред домашната публика, меч во кој славеа победа против Мешков Брест со резултат 37:33. Во првиот дел натпреварот беше прилично изедначен, па затоа победникот се решаваше во вторите 30 минути. Ова за Металург...

Гостувањето во Панчево беше рутина – Вардар триумфално кај Динамо

Вардар заслужено, очекувано и рутински оствари вечерва нов триумф во СЕХА лигата, на гостувањето во Србија, кај Динамо од Панчево со резултат 23:27. На оваа средба, ситуацијата и противникот му дозволуваа на „командантот“ да внесе во игра нешто помлади момци,...

Србите воодушевени од Вардар: Ни пристига актуелниот европски првак

Во воведниот меч од 16. коло од СЕХА лигата, силите ќе ги одмерат Динамо Панчево и Вардар. Ова значи дека по 14 години пауза во Србија ќе гостува еден европски првак. Последен пат кој го стори тоа е Целје...

ФОТО: Македонските репрезентативци со лопата во рака ја чистеа Констанца од снегот

Голем дел од Европа изминатите денов ја зафати студен бран проследен со обилни врнежи од снег кој направи доста проблеми. Таков е примерот во романска Констанца каде што градот е блокиран од снежните наноси. Во помош на надлежните служи се вклучи...