РАКОМЕТ

Вардарките Лејно и Лакрабер на врвот од светот – Франција ја детронизира Норвешка

Франција е нов светски првак во женски ракомет откако во финалето во Германија славеше над Норвешка со резултат од 23-21. Јунаци на Французинките се токму двете ракометарки на Вардар. Лакрабер го постигна последниот гол во финалето и ја потврди победата...

Дамите на Холандија се бронзени во Германија

Во натпреварот за бронзениот медал, денеска поуспешна беше селекцијата на Холандија, која во директна пресметка со Шведска, славеше со резултат 24:21. Швеѓанките имаа подобар почеток на натпреварот, но пред полувремето се променија работите, па теренската иницијатива и разликата одеше во...

Кадетите со трет пораз во Васлуи – позитивно е само признанието за голманот Кизиќ

Ракометарите кадети на Македонија, денеска доживејаа нов, трет пораз на турнирот кој деновиве се одржува во Романија, во гратчето Васлуи. Во последниот меч за Македонија на овој турнир, Украина беше подобра од нашите кадети, славејки победа со резултат 32:25. Иако буквално...

Миркуловски и Вецлар потклекнаа во вториот дел против Флензбург

Ракометниот клуб Вецлар, во кој настапува и нашиот Филип Миркуловски, денеска загубија во првенствениот меч од ракометната Бундеслига, од екипата на Фленсбург. Иако домаќините на полувреме ја имаа контролата на натпреварот, сепак во продолжение целосно се загубија во просторот. На полувреме...

ВИДЕО: Моментот кога Франција слави финале – централна фигура на прославата е голманката на...

Амандин Лејно беше една од хероините вечерва во репрезентацијата на Франција, која со победата против Шведска во полуфиналето (24:22), се пласираа во големото финале. Таму ги чека дуел во недела против селекцијата на Норвешка која претходно успеа да ја победи...

Вардарките ја турнаа Франција кон финале: Лејно е херој на нацијата!

По пласманот на Норвешка во големото финале од СП во ракомет за жени во Германија, познат е и вториот финалист, тоа е репрезентацијата на Франција, која вечерва беше подобра од Шведска (24:22). Мечот на почетокот беше прилично изедначен, на полувреме...

Вујо со проверени сили против Македонија на ЕП во Хрватска

Селекторот на Словенија, Веселин Вујовиќ го знае добро квалитетот на ракометна Македонија, па внимателно ќе му пријде на натпреварот во јануари на ЕП во Хрватска. Словенија која е дел од групата Ц заедно со Македонија, Германија и Црна Гора, оди...

Норвешка моќно во полуфиналето – преку Холандија до финале на СП во Германија

Ракометарките на Норвешка, се први финалистки на 23. по ред Светско ракометно првенство кое се одржува во Германија. Актуелниот светски шампион одигра уверлив натпревар во полуфиналето и на тој начин против Холандија ја потврди својата класа (32:23). Норвежанките доминираа при целиот...

Кадетите со пораз на почетокот од турнирот во Романија

Кадетската ракометна репрезентација на Македонија, денеска стартуваше со пораз на меѓународниот турнир кој се одржува во градот Васлуи, Романија. Македонците беа надиграни од селекцијата на Израел, која на крајот славеше со резултат 27:29. Селекцијата на Израел имаше добар почеток на мечот,...

Историски пласман на македонскиот клупски ракомет – седмо место во Европа!

Благодарение на последните успеси на Вардар, македонскиот клупски ракомет направи скок од еден место и сега Македонија се наоѓа на седмата позиција на рангирањето на ЕХФ. "Црвено-црните" се актуелни европски шампион и во моментов единствена непоразена екипа во Лигата на...