ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / СКИЈАЊЕ

Игрите може да почнат: Спектакл на отворањето во Пјонгчанг, развиорено знамето на Македонија

Денеска официјално се отворени Зимските олимписки игри во јужнокорејскиот Пјонгчанг. Со спектакуларното отворање на стадионот кој беше направен специјално за потребите на Олимпијадата присуствуваа повеќе од 30.000 луѓе, а знамето на Македонија го носеше младиот скијач Ставре Јада. Инаку, нашата...

Урнебесно: Норвежаните во Пјонгчанг нарачале јајца користејќи „Гугл“, па доживеале вистински шок!

Норвешкиот олимписки комитет доживеа вистинско изненадување на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Тие за своите спортисти за 16 дена престој, колку што е предвидено да бидат во Јужна Кореа, нарачаче 1.500 јајца, но ги дочекал вистинско шок кога пристигнале -...

ФОТО: Лиса е „бомба“ – германската скијачка се сликаше гола за „Плејбој“

Зимските Олимписки игри во Јужна Кореа се пред самиот почеток, а атмосферата за фановите дополнително ја загреа германската скијачка, Лиса Зимерман кој се разголи и реши да позира за „Плејбој“ Оваа фристаил скијачка која е позната по добрите резултати во...

Олимпијците заминуваат за Пјонгчанг, Ставре Јада ќе биде знаменосецот на Македонија

Македонскиот олимписки комитет денеска го испрати триото што ќе ги брани боите на Македонија на Зимската олимпијада во Јужна Кореа. Знаменосец на отворањето на Олимписките игри ќе биде нордиецот Ставре Јада кој во Пјонгчанг заминува со исполнета А норма. Јада ќе...

Трагедија: Натпреварувач во нордиско скијање загина пред целта

Рускиот натпреварувач во нордиско скијање Андреј Шамшурин почина за време на маратонот од програмата на Светското првенство за ветерани во Минесота. Според очевидци, 54-годишниот Шамшурин речиси стигна до целта кога се струполил на снегот. Засега не се познати причините за...

Уште еден Македонец се избори за А норма на Олимписките игри во Пјонгчанг

Македонија добива уште еден олимпиец за престојните Зимски Олимписки игри во Пјонгчанг со изборена А норма. По една и пол година колку што траеше квалификацискиот циклус за Зимската Олимпијада која ќе се одржи во Пјонгчанг, Јужна Корјеа, за олимписка А...

Хиршер триумфално на Сљеме за 50. јубилејна победа

Австрискиот скијач Марсел Хиршер го продолжи победничкиот поход откакако денес славеше на слаломот возен во хрватски Сљеме. Хиршер на овој начин стигна до јублилејната 50. победа во кариерата со што се израмни со легендарниот Алберот Томба на третот место на...

ВИДЕО: Бокс меч на мраз – жестока пресметка на хокеј натпревар

Хрватскиот првак во хокеј на мраз, неочекувано во рамки на ЕБЕЛ лигата пред домашна публика загуби од италијанскиот шампион Болзано со 1-2. Мечот одигран во Загреб го одбележа голема тензија, како на мразот, така и покрај теренот сооглед на неколкуте...

Ставре Јада обезбеди норма за Олимписките игри во Пјонгчанг

По Дарко Дамјановски, уште еден македонски спортист обезбеди норма за претстојните Олимписки игри што ќе се одржат во Пјонгчанг. Станува збор за 19-годишниот Ставре Јада, натпреварувач во нордиско скијање, кој денеска го освои деветтото место на трката на десет километри...

Македонецот со А-олимписка норма: Криминалци ја водат федерацијата, барам помош од премиерот Заев

Најдобриот македонски нордиски скијач и неколкукратен олимпиец на нашата држава, Дарко Дамјановски се соочува со нови проблеми. Дамјановски кој засега е единствен Македонец кој има А норма за Зимските Олимписки Игри следата година во Пјонгчанг, Јужна Кореја ја обвини матичната...SEAT
DUSTER
SEAT
Letna Avantura so Dunlop

Golf

Gastrogard
GoodNature
NISAN
totalTV
Avtomakedonija

totalTV