ОСТАНАТИ СПОРТОВИ / ОДБОЈКА

Трета среќа за Македонија: Одбојкарите го напаѓаат врвот во Европската лига

Македонската одбојкарска репрезентација денеска од 19:00 часот во арената во Копенхаген ќе го одиграат големото финале во Европската лига. Противник ќе им биде селекцијата на Украина која вчера на фајнал-фор турнирот во Данска успеа да ја победи селекцијата на Шведска...

Капитенот Ѓорѓиев уверува: Тука не е крајот за нас, одиме на златото

Трета година по ред, македонската одбојкарска репрезентација ќе игра во финалето од Европската лига. Претходните две сезони загубивме од Естонија и Словенија со по 0-3, а вечерва противник ќе ни биде Украина. Со максимални седум победи во досегашниот дел од...

Феноменален успех, “спартанците“ со пресврт до ново финале на Европската лига!

Maкедонската машка одбојкарска репрезнетација со неверојатен пресврт успеа да обезбеди пласман во финалето на Европската лига. Мечот во Гентофте не тргна според очекувањата. Данците кои се домаќини на завршниот турнир ги освоија првите два сета (25:19 и 25:20) во кои...

Одбојкарите ќе играат за ново финале, целта и овој пат е злато!

Машката одбојкарска репрезентација на Македонија утре рано наутро заминува за Данска. Токму годинешниот домаќинот на Фајнл-фор турнирот од Европската лига е наш противник во брбата за пласман во новото финале. Нашата слеекција е единствената од оние кои годинава се дле...

Максимална победа против Азербејџан за сигурно прво место во групата

Македонската одбојкарска репрезентација го обезбеди првото место во својата група од Европската лига откако денеска славеше уште една максимална победа. Жртва беше Азербејџан кој е совладан со 3-0 (25-20, 25-19, 25-21) за само 81 минута игра. Победата на нашата репрезентација...

Одбојкарите ја победија Шведска за ново учество на Ф4 од Европската лига

Со триумфoт од 3:0 против Шведска, продолжи успешната приказна на нашата машка одбојкарска селекција која четврти пат во низа  ќе биде дел од зваршниот турнир на Европската лига. Шведска денеска беше совладана по три сета, со резултат 25-16,  25-22 и 32:30. СОова беше...

Спартанците убедливи – Македонија ја нанижа и Шведска за 3/3

Одбојкарската репрезентација на Македонија вечерва славеше и над селекцијата на Шведска, и со максимални три победи го заврши турнирот во Европската лига. Настанот се одржуваше во Скопје, а по победите над селекциите на Азербејџан и Албанија, следна беше и Шведска,...

Одбојкарите ја победија и Албанија

Нов триумф за македонските одбојкари. Во вториот дуел од годинешното издание на Европската лига “спартанците“ со максимален резултат 3:0 ја победија селекцијата на Албанија, за втора победа на турнирот чиј домаќин е Скопје. По израмнетиот почеток нашите одбојкари собраа сили во завршницата...

Одбојкарските „Спартанци“ ја започнуваат новата сезона од Европската лига: Азербејџан прв противник во „Кале“

Машката одбојкарска репрезентација на Македонија денеска во СРЦ „Кале“ ги почнува настапите на првиот турнир од годинешното издание на Европската лига. Од одбојкарската федерација одлучија да ги отворат вратите за сите три дена и гледачите бесплатно да присуствуваат и да...

Пробиштип ја прослави вицешампионската титула, следната година цел е првото место

Одбојкарите на Пробиштип ја прославија вицешампионската титула, откако во финалето беа поразени со 3:0 од шампионот Струмица. Во клубот се задоволни од резултатот, истакнувајќи дека секоја година одат чекор понапред, со што следната година ќе атакуваат и на шампионскиот трофеј. Од...