Category: ОСТАНАТИ СПОРТОВИ

Еден од најголемите атлетичари – Себастијан Коу гостин во Скопје

Првиот човек на Светската атлетска федерација (ИААФ) Себастијан Коу ќе биде во дводневна посета на Македонија и Скопје. Британецот ќе присуствува на прославата 70 годишнината од формирањето на Атлетската федерација на Македонија (АФМ). Тој е еден од најдобрите светски атлетичари на светот на средни патеки. Има две злата на Олимписките игри 1980 и 1984 година […]

Џошуа со брутална порака по освоените титули – нагласи кој го чека за следен противник!

По победата над Александар Поветкин и обединувањето на титулите на Ентони Џошуа, тој најави нов боксерски спектакл и тоа повторно на „Вембли“. Најверојатно за 13. април, кога побара противник да му биде Вајлдер. „Александар Поветкин се покажа како доста тврд предизвикувач и тоа го докажа. Јас морав да се забавувам и да ја завршам работата. […]

ВИДЕО: Џошуа го нокаутираше Поветник, па му упадна во соблекувалната

Британскиот боксер, 28-годишниот Ентони Џошуа го одбрани трофејот светски првак во тешка категорија во четири категории (ВБА, ИБФ, ВБА и ИБО) откако пред 80.000 гледачи на стадионот „Вембли“ го победи 39-годишниот Русин Александар Поветник со технички нокаут во седмата рунда. After the fight, Anthony Joshua visits Alexander Povetkin in his dressing room to show respect […]

Тренер во Хрватска уапсен за сексуално злоставување на малолетнички

Познат хрватски тренер на 66 годишна возраст (идентитетот засега не се објавува) е уапсен поради злоставување на малолетнички (четири спортистки). Девојчињата биле на возраст од 11 до 17 години. Делата се случиле во периодот од 2003 до 2015 година. Од неговиот клуб и од Сојузот немаат кометар за апсењето, а на тренерот му се заканува […]

ТРАГЕДИЈА во Србија: Убиен познат спортист!

Од Србија ни пристигаат стравични информаци кои велат дека синоќе во Крагујевац крвнички бил убиен познатиот ММА борец, Радоша Јоксимовиќ. Овој 27-годишен спортист седел во ресторан во друштво со познат адвокат и музичар кога во еден момент настанало хаос. Убиецот пристигнал со мотор, се симнал од истиот и со кацига на глава влегол во ресторанот […]

Соборен светскиот рекорд во маратон – нов рекордер Кипчоге

Кенискиот маратонец (33 години) Елиуд Кипчоге е нов светски рекордер во маратон откако денеска делницата од 42, 195 километри ја истрча за време – 2 часа 1 минута и 39 секунди на маратонот во Берлин. Тој со тоа успеа да го собори рекордот на сонародникот Денис Кимето – 2:02.57 поставен на истиот маратон во Берлин […]

ВИДЕО: Италијанка со македонска песна освои бронза на СП – пробуди емоции на „Зајди, зајди“

Секоја чест за изборот и храброста на атлетичарката  Александра Агургукулезе од Италија за изборот на песна со која настапи на Светското првенство за ритмичка гимнастика кое се одржа во Софија. Агургукулезе за својот настап ја избра нашата народна изворна песна „Зајди, зајди“ која буди многу емоции, а истата и донесе успех. Италијанката родена во Романија, Агургукулезе […]

СКАНДАЛ во Италија: Поради кокаин суспензија до 2044 година!

Италијанската ММА натпреварувачка Мара Ромеро Борела е суспендирана од сите натпреварувања поради продавање кокаини, но и други дроги на 26 години. Борела првобитно во 2014 година од страна на италијанската анти допинг агенција беше суспенирана на 15 година, но вложи жалба и одработи уште неколку борби. Но жалбата не само што не беше усвоена, туку […]

Охрид домаќин на Балканско првенство и Европски куп во триатлон

Македонија и Охрид од денеска до недела ќе бидат домаќин на натпревар во триатлон во исто време ќе се одржат Балкански шампионат, како и Европски куп во овој спорт. Вкупно 260 натпреварувачи од 20 држави ќе бидат дел од двата натпревара. – Триатлтон федерацијата на Македонија заедно со Асоцијацијата за спортови „Спорт за сите – […]

ВИДЕО: Гол на годината постигнат на футсал дуел кај жените

Португалската футсал репрезентација на Португалија – машката го има Рикардињо. Но, и женска репрезентација на Португалија има во своите редови вистински велемајстор. Во победата над Чешка од 12:0 Џени постигна велемајсторски гол. Голот секако слободно може да влезе во конкуренција за наградата Пушкаш. 📱 "Olá, daqui fala a Jenny: queria pedir um prémio Puskás, se […]