КОШАРКА / НБА

Вестбрук со уште еден трипл-дабл го сруши „Кралот“ (Видео)

Расел Вестбрук го оствари 26. трипл-дабл во сезоната и беше најзаслужен за триумфот на Оклахома над актуелниот првак Кливленд со резултат 118:109. Вестрбрук запиша 29 поени, заедно со 12 скокови и 11 асистенции и на најдобриот тим од Истокот му...

Драма во Медисон Сквер Гарден: Легендата Чарлс Оукли го нападна газдата на Никс и...

Легендарниот крилен центар на Њујорк Никс, Чарлс Оукли направи вистинска драма ноќеска во Медисон Сквер Гарден за време на натпреварот на овој тим со Лос Анџелес Клиперс. Оукли, кој играше за Никс од 1988 до 1998 година и важеше за...

Најдобар во историјата: Леброн направи нешто што не им успеало ни на Џордан, ни...

Речиси да нема ден, а Леброн Џејмс да не напише нова важна страница во историјата на НБА лигата. Во текот на викендот, тој стана најмлад кошаркар во историјата на НБА што ја надминал границата од 28 илјади поени, а синоќа...

Вакво нешто може само “кралот”: Леброн со луда тројка го смрзна Вашингтон (ВИДЕО)

Најдобриот светски кошаркар Леброн Џејмс го има потегот на вечерта во американската НБА лига. На мечот против Вашингтон, Леброн постигна тројка на три десетинки пред крајот на мечот со кој го израмни резултатот и натпреварот го одведе во продолжение. Можеби...

Инспиративна приказна: Одбил 12 милиони долари само за да стане НБА шампион

Во спортот не е важно само колку пари си заработил, туку и што си постигнал во кариерата. Не е се во парите, има нешто и во достигнувањата. Секој спортист кој трча по парите, никогаш нема да го почувствува остварувањето на...

Солзи сами течат: Емотивно збогување на Пирс од Бостон (Видео)

Легендата на Бостон, Пол Пирс вечерва го одигра последниот меч во ТД Гарден. Пирс, кој моментално го носи дресот на Лос Анџелес Клиперс, е една од легендите на Бостон. Го носеше тој дрес од 1998. до 2013. година по што...

Во клучниот момент, затрепери раката на „снајперот“ Кари (Видео)

Најдобриот „снајпер“ во НБА лигата последните неколку сезони, Стеф Кари, ноќеска имаше меч топка на натпреварот против Сакраменто, но не успеа да реализира па неговите забележаа пораз. Тој секогаш знаеше да погоди од голема далечина, но ноќеска дефинитивно од блиску...

Вашингтон гази на домашен терен, Сакраменто го изненади Голден Стејт (Видео)

Минатата ноќ во НБА беа одиграни десет натпревари, и видовме едно големо изненадување. Вашингтон во „Веризон Центар“ го совладаа тимот на Њу Орлеанс со 105:91 и ја запишаа 17 сезонска победа по ред на домашен терен. До нов триумф, домаќинот...

Повторно магија во Лејкерс: Се врати легендата во клубот

Прославениот кошаркар Меџик Џонсон, повторно се враќа во клубот каде стекна планетарна слава, во ЛА Лејкерс, но сега во нешто пододредена улога, и не како играч. Џонсон ќе биде дел од кошаркарскиот совет на „езерџиите“, тоа го потврдија медиумите кои се...

Исполнета желбата на Леброн: Кливленд ја најде алтернативата за Кајри Ирвинг

Леброн Џејмс јавно бараше да се доведе плејмејекер, а сега по се судејќи и го добива, барем на некое време. Актуелниот шампион е во потрага по плејмејкер, потребен им е играч кој би можел да го менува Кајри Ирвинг. На...