КОШАРКА / НБА

НБА бомба: Најдобриот играч на Сакраменто се пресели во Њу Орлеанс

Првата ѕвезда на Сакраменто Кингс, Демаркус Казнс својата кариера ќе ја продолжи во тимот на Њу Орлеанс Пеликанс. Ваквиот развој на настаните е сосема неочекуван ако се знае дека Казнс беше убедливо најдобар играч на "кралевите" иако често знаеше да...

Грчко чудовиште: Адетокубо заби 12 пати, го постеризира и Кари (ВИДЕО)

Од сезона во сезона, грчкиот репрезентативец Јанис Адетокубо игра се подобро, а синоќа само потврди дека неговиот избор во стартната петорка на Источната конференција не бил случаен и незаслужен. За 22 минути на теренот, тој постигна 30 поени и беше...

Паѓаа рекорди на Ол стар мечот: Победи Западот, Дејвис и Леброн напишаа историја (ВИДЕО)

Селекцијата на Западната конференција славеше како домаќин на 66. издание на НБА Ол стар натпреварот што се одржа во Њу Орлеанс. Конечните 192-182 го дадоа рекордниот број постигнати поени на еден ваков меч, но тоа не беше единственото големо достигнување...

(Видео) Сензација во очајното натпреварување во забивања: Гордон разочара, Робинсон стана шампион

Првиот фаворит Арон Гордон не успеа да ја освои титулата во забивање, а тоа се чини е главната вест во втората вечер на НБА ол-стар викендот. До титулата дојде Глен Робинсон III. Минатата година судиите му ја украдоа победата на Гордон...

(Видео) Паднаа фаворитите, Томпсон разочара: НБА има нов изненадувачки шампион во шутирање тројки

Титулата најдобар тројкаш во НБА лигата на Ол-стар викендот во Њу Орлеанс покрај сите очекувања на освои Ерик Гордон од Хјустон Рокетс. Тој направи изненадување и по продолжението во финалето го победи Кајри Ирвинг. Претходно фаворитите како Лаури и Мекалум,...

(Видео) Порзингис е највештиот играч во НБА: Летонецот победи во „Скилс челинџ“ на НБА...

Кошаркарот на Њујорк Никс, Кристапс Порзингис, победи во натпреварот на вештини на собирот на сите ѕвезди во Њу Орлеанс откако го победи Хејворд во финалето. Натпреварувањето го отвори четвртфиналниот пар Вол - Хејворд и веднаш имаше изненадување. Крилото на Јута...

Кајри Ирвинг „блеска“ со своите изјави: Земјата е рамна, диносаурусите се измислени

Еден од најдобрите плејмејкери во НБА лигата, Кајри Ирвинг заврши на универзитетот Дјук, иако таму мина две години. Имаше поважни работи на ум од образованието, а тоа е драфтот за НБА на кој во 2011. година беше прв пик. Кошаркарот...

Светот подобар од САД, кошаркарот на Денвер прогласен за МВП (ВИДЕО)

Селекцијата на светот ги совлада САД со 150-141 на првиот натпревар од Ол стар викендот одигран ноќеска во Њу Орлеанс, оној на младите ѕвезди на НБА. Во еден исклучително атрактивен меч, за најдобар играч беше прогласен играчот на Денвер Нагетс,...

(Видео) Џон Вол со дабл-дабл ја „уби“ Индијана, „Биковите“ ги срушија „Келтите“ во последната...

Вашингтон и Чикаго забележаа победи во пресрет на Ол-стар викендот. НБА лигата полека влегува во Ол-стар еуфорија, па синоќа се одиграа само два натпревари во најквалитетната кошаркарска лига на светот пред тридневната пауза поради ревијата на сите ѕвезди во Њу...

Сепак, го викнаа: Мело ќе игра на Ол стар натпреварот

Најдобриот играч на Њујорк Никс, Кармело Ентони, сепак, ќе игра на овогодишниот Ол стар натпревар што се игра в недела. Тој не беше на првобитниот список на кошаркари, но за него се отвори место по повредата на Кевин Лав кој...