КОШАРКА / НБА

Првата цел остварена: Вестбрук е легенда на НБА лигата (ВИДЕО)

Плејмејкерот на Оклахома Сити Тандер, Расел Вестбрук ја оствари првата од двете цели на индивидуален план за оваа сезона. Во синоќешната победа против Феникс со 120-99, тој ги постигна потребните шест асистенции и дојде до просек од трипл-дабл оваа сезона...

Голден Стејт добива огромно засилување пред почетокот на плеј-офот

Екипата на Голден Стејт Вориорс е на прагот да заврши на првата позиција на Западот, а за задачите во плеј-офот ќе добие огромно засилување. Иако се стравуваше дека нема да биде подготвен ниту за првата рунда од плеј-офот, Кевин Дурант...

Сефолоша доби 4 милиони долари од полицијата, сега на ред е и Перо Антиќ

Кошаркарот на Атланта Хокс, Табо Сефолоша, го доби судскиот спор против полицијата на Њујорк поради апсење без причина на 8. април 2015. година. Кошаркарот на Атланта Табо Сефолоша, ќе добие четири милиони долари бидејќи, заедно со нашиот Перо Антиќ, припадниците...

Полека се местат коцките: Кливленд пак прв на Истокот, Вориорс ја имаат пол позицијата...

Полека се местат коцките за ново големо финале меѓу Голден Стејт Вориорс и Кливленд Кавалирс. Во директниот дуел за првото место во Источната конференција, Кливленд ноќеска го совлада Бостон со 114-91 и тоа на гостински терен. Блескаше Леброн Џејмс со...

Рас пишува историја: Вестбрук го стигна рекордот на Робертсон, има пет меча да го...

Еден од најневеројатните и најтешко достижни рекорди во историјата на НБА лигата од ноќеска е израмнет од плејмејкерот на Оклахома Сити Тандер, Расел Вестбрук. Еден од најдобрите кошаркари на денешнината оствари трипл-дабл и тоа беше негов 41. оваа сезона со...

Драма со среќен крај за Тар Хилс: Северна Каролина е нов НЦАА шампион (ВИДЕО)

Екипата на Северна Каролина Тар Хилс е нов првак на НЦАА откако ноќеска со 71-65 славеше против Гонзага во големото финале. Тоа е шести трофеј за Универзитетот на кој студираше легендарниот Мајкл Џордан, а трет за актуелниот тренер на овој...

Расправија кај Кавалирс, Леброн беше принуден да си извини поради ова (Видео)

Леброн Џејмс е несомнено лидерот на терен на својата екипа, без оглед дали тоа им се допаѓа на останатите играчи од Кливленд. Но ноќеска се случи голема нервоза на клупата на Кливленд, каде Леброн Џејмс беше прилично нервозен на својот...

Само уште еден: Трипл-дабл број 40 за Вестбрук (ВИДЕО)

Плејмејкерот на Оклахома Сити Тандер, Расел Вестбрук дојде до својот 40. трипл-дабл во сезоната и сега му недостасува уште само еден за да го израмни рекордот на Оскар Робертсон од пред 56 години. Во поразот од Шарлот на домашен терен...

Познати новите членови на Куќата на славните: Галис, Мекгрејди, Краус… (ФОТО)

Традиционално, на почетокот од април, кошаркарската Куќа на славните ги бира новите членови, односно годишната класа. Така е и овојпат. Од синоќа се знае "класата 2017". Најпознати имиња во неа се поранешната ѕвезда на Орландо, Торонто и Хјустон, Трејди Мекгрејди,...

Уште два до историјата: Трипл-дабл број 39 за Вестбрук (ВИДЕО)

Најдобриот играч на Оклахома Сити Тандер е на само два чекори до влез во историјата на НБА лигата. Ноќеска, против Сан Антонио, тој постигна 32 поени, 15 скока и 12 асистенции и стигна до 39. трипл-дабл во сезоната. Сега му...