КОШАРКА / НБА

Голден Стејт се избори за ново финале

Кошаркарите на Голден Стејт успеаја да се пласираа во НБА финалето откако во мајсторката на Запад го совладаа Хјустон со 101:92 (24:19; 30:24; 15:33 и 23:25). Со овој триумф Г.Стејт (актуелен првак) победи во серијата од финалето на Запад...

Игудала не игра, Пол на фитнест тест

Мајсторката во финалето на Запад меѓу Хјустон и Голден Стејт најверојатно ќе мине без најсилните состави. Тренерот на шампионот Голден Стејт Стив Кер нема да може да смета на „шестиот играч“ на тимот Андре Игудала. Тој е петтиот најдобар...

ВИДЕО: Ерупција во ТД Гарден: Леброн направи брутална блокада, па беше постеризиран!

Каква енергија рано утрово во „ТД Гарден“, каде во мајсторка се одлучуваше кој ќе биде првиот финалист во големото финале во НБА. Од источната конференција, тимот на Кливленд успеа да победи на жешкиот терен кај Бостон и со 4-3 да...

(ВИДЕО) Секоја чест за Селтикси, но не постои финале во НБА без „Кралот“ Џејмс!

Кошаркарите на Кливленд Кавалирс се пласираа во финалето од НБА лигата откако рано утринава го совладаа Бостон Селтикс во седмиот меч од серијата со 87:79. Мечот мина во знакот на Леброн Џејмс. Тој ќе го игра осмото финале во низа...

Луда завршница на сезоната: Томпсон ги приземји „Ракетите“, ќе се игра уште една мајсторка!

Шампионот се соочи со елиминација во првата четвртина, имаше негатива од 17 поени, а потоа машината почна да меле. Вориорси дојдоа до 3:3 во финалната серија на Западот, одлуката паѓа во понеделник во Тексас! Голден Стејт беше во неповолна ситуација,...

Кливленд се избори за мајсторка

Кошаркарите на успеаја во финалето на Исток да постигнат победа од 109:99 (20:25; 34:18; 29:30 и 26:26) и со тоа да изедначат на 3-3 во победи и финалистот од оваа конференција да се решава во мајсторка. Гостите од Бостон имаа...

Харден: Важно е дека победуваме

Првиот играч на Хјустон Џејмс Харден одигра лош натпревар синоќа против шампионот Голден Стејт, но сепак неговата екипа победи со 98:94 и има водство од 3-2 во победи во финалето на Запад. Харден имаше шут од игра 5/21, а...

Видео: Хјустон на една победа до големото финале

Кошаркарите на Хјустон за првпат поведоа (3-2) во финалето на Запад против актуелниот првак Голден Стејт откако ноќеска го добија натпреварот број 5 со 98:94 (23:17; 22:28; 26.27 и 27:22) и со тоа се наоѓаат на една победа од...

Леброн признава: И јас сум само човек, се обидовме, но..

Кливленд е на чекор да биде елиминиран во финалето од источната конференција, каде Бостон синоќа повторно победи и поведе во серијата со 3:2. Иако Кавалирс очекуваа многу повеќе од Леброн Џејмс, сепак лидерот на Кливленд призна дека е малку уморен,...

ВИДЕО: Бостон го доби 5 натпревар против Кливленд и сега се на чекор од...

Бостон Селтикс поведоа во серијата против Кливленд со 3:2, откако синоќа беа подобро со резултат 96:83 во петтиот натпревар од финалето во источната конференција. Леброн Џејмс кој го цели своето осмо финале, синоќа натпреварот го заврши со 26 поени, но...