КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

По четврти пат доаѓа во Аеродром: МЗТ доби големо засилување!

Српскиот интернационалец Стефан Синовец од денеска е нов член на МЗТ Скопје, што претставува негов четврто доаѓање во нашиот клуб, откако претходно настапуваше во сезоните 2013/14, 2014/15 и 2016/17. Тој најавува дека ќе стори сѐ да дојде до четвртата...

Продолжи серијата на Работнички, МЗТ Скопје испратен со „стотка“

И по 19 кола Работнички има максимален ефект во домашното првенство. Продолжението од синоќа прекинатиот натпревар му припадна на домашниот тим кој на крајот славеше со 100:84. Блесна Чавдар Костов со вкупно 14 поени и со 31 беше најефикасен на...

Претседателот на Работнички: На кого му пречи полна сала и навивање, на кого му...

Празникот на кошарката во Македонија, дуелот помеѓу вечните ривали Работнички и МЗТ Скопје, синоќа не го виде својот крај. Поради инцидентот со навивачот на МЗТ Скопје и дел од навивачите на Работнички, судиите решија во вториот дел, да го прекинат...

ВИДЕO: Неславно прекинат мечот Работнички – МЗТ Скопје

Инцидентот кој се случи вечерва во „Градски Парк“ во третата четвртина, на крајот резултираше со прекин на натпреварот за денеска. Се почна од тоа кога Пенов протестираше како бил плукнат од домашните навивачи, но и покрај сето тоа, натпреварот продолжи,...

Кожув нема буџет – но има навивачи: По драма и продолженија, во Гевгелија падна...

Кожув бодрен од својата публика, во салата „26 април“ вечерва во Гевгелија, успеа да слави против екипата на Фени Индустри, кој важеше за благ фаворит на средбата. Како стартуваше натпреварот, се чувствуваше ветер во грб за Кожув од нивниот играч...

Македонија „ќари“ нова Американка во репрезентацијата

Американската кошаркар Дјуана Тенис Бонер од денеска и официјално стана државјанин на Република Македонија, со што сега таа добива и ексклузивно право да игра за репрезентацијата, тоа го потврдија денеска од МКФ. Бонер е трета натурализирана кошаркарка по Гивенс и...

Блокотехна триумфално во Охрид, Работнички супериорен против Гостивар

Гевгелиската екипа на Блокотехна, вечерва се враќа со победа од Охрид, каде го совлада домаќинот со резултат 72:63. По неповолните резултати од мечевите со МЗТ (во купот) и против Работнички во лигата, конечно добри вести за гевгелиската екипа. Работнички оствари нова...

МЗТ Скопје на прославата на 52. роденден остана без еден кошаркар

Во пресрет на задутрешниот меч против Морнар во Бар, последниот меч сезонава во АБА-лигата, екипата на МЗТ Скопје Аеродром денеска го прославува својот 52. роденден како актуелен шампион и освојувач на Купот на Македонија. Денес, во исто време пристигна и...

Хрватите се чудат: Како моежеше да ја избереш Македонија пред Хрватска?

Еден од најтиражните хрватски весници „Вечерни лист“ објави една мошне интересна сторија за младиот Кршван Кларица, момче кое е родено и расте во хрватски Задар, но се одлучило да игра за кошаркарската селекција на Македонија. „Пред две години бев во...

Работнички останува непоразен: Блокотехна потклекна пред „Центарци“

Екипата на Работнички останува единствената непоразена во досегашниот дел од македонското првенство, откако денеска славеа на гостински терен против Блокотехна со 73:67. За „Центарци“ ова беше 17. победа во низа, а е првиот тим кој сезонава успеал да се радува...