КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

Другарите на Антиќ во првите пет секунди со брутална акција и поени (видео)

Финалето во Евролигата вечерва сигурно дека ќе биде пеколно, а главните улоги ги имаат Фенербахче и Олимпијакос, кои вчера ги совладаа екипите на Реал Мадрид и ЦСКА Москва. На почетокот од натпреварот, на домаќините Фенербахче им беа потребни само 5...

Преписка меѓу финалистите: Карпош Соколи ги нападна судиите, МЗТ Скопје порача да си гледаат...

Се зоврива атмосферата пред утрешниот четврти натпревар од финалната серија во македонскиот плеј оф. Синоќа во СЦ "Јане Сандански" имаше многу тензија, неколку пати во вербална преписка влегоа претставниците на двата клуба, но не дојде до поголем инцидент. Денеска, и...

МЗТ Скопје води во плеј-оф серијата против Карпош Соколи

МЗТ Скопје вечерва оствари триумф против Карпош Соколи во финалната серија (86:80), и обезбеди водство од 2:1 по првите три меча. Аеродромци сега се наоѓаат на една победа од одбрана на титулата, но сигурно дека денешниот меч не им беше...

МЗТ против Карпош Соколи вечерва брка водство во финалето од плеј-офот

Кошаркарите на МЗТ Скопје вечерва ќе го пречекаат тимот на Карпош Соколи (19:00 часот) во третиот меч од финалето во плеј-офот, во обид да дојдат до ново водство односно да дојдат на чекор од освојувањето на нова титула. Моменталниот резултат...

Најдобриот играч во Лигата на шампионите стана Македонец!

Кошаркарот на турски Банвит Џордан Тиодор доби македонско државјанство, односно пасош од нашата земја, јавува Дејвид Пик. Тиодор беше МВП во ФИБА Лигата на шампоните и секако дека ќе биде еден од најбараните играчи на европскиот пазар. Тој инаку е...

Ќе биде интересно: Карпош Соколи со уверлива победа изедначи против МЗТ Скопје

Карпош Соколи успеа со убедлив резултат (104:93) да го победи МЗТ Скопје во вториот натпревар од финалната серија, и да изедначи во серијата на 1:1. МЗТ Скопје на крајот можеше да загуби и со поголема разлика, но таа се стори...

Драма и неизвесност до самиот крај: МЗТ поведе во финалната серија против Карпош Соколи

МЗТ Скопје поведе со 1:0 во финалната серија против Карпош Соколи. Кошаркарите од таборот на актуелниот шампион во домашното првенство ја отворија финалната серија со триумф над градскиот ривал против кој славеа веќе двапати оваа сезона во рамките на Суперлигата....

Историја за Карпош Соколи: Го елиминираа Работнички и си закажаа финале со МЗТ Скопје

Екипите на МЗТ Скопје и Карпош Соколи ќе се сретнат во финалето од плеј-офот за шампионската титула во домашното кошаркарско првенство. МЗТ Скопје вечерва пред домашната публика го совлада тимот на Куманово со 84:64, и со трета победа се пласираше...

МЗТ со втора победа во полуфиналето над Куманово и на чекор од битката за...

Кошаркарите на МЗТ Скопје се на еден чекор до пласман во финалето од плејофот, откако вечерва во возбудлив и до крај неизвесен натпревар, како гости, го совладаа тимот на Куманово (93:88) и поведоа со 2-0 во полуфиналната серија која...

Карпош Соколи го освои „Градски парк“ – Работнички губи со 1:0 во полуфиналето

По вчерашниот инцидент на натпреварот Работнички - Карпош Соколи, официјалните лица на натпреварот, потврдија дека натпреварот ќе се доигра денес од 19 часот, но без публика. Мечот беше прекинат при резултат 60:67 водство за гостинската екипа, резултат и предност која...