КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

Соколи доведоа големо засилување: Поранешниот бек на ПАОК пристигнува во Карпош

Македонскиот вицешампион Карпош Соколи продолжува да го составува тимот за престојната сезона. Карпошани успеаја да доведат уште еден квалитетен играч кој ќе ја засили бековската линија. Соколи го доведоа еден од најдобрите бекови лани во Лигата на шампионите. Македонскиот кошаркарски вицешампион...

МЗТ се засили со Американците Џенсен и Бејли

Американските кошаркари Даниел Џенсен (23 год, 206 см) и Брет Бејли (23 год, 200 см) се нови имиња во составот со кој тренерот Александар Тодоров ќе ја почне новата сезона на клупата на МЗТ Скопје. Џенсен, кој игра на позицијата...

Македонија поразена на Балтикот, ни се заканува елиминација

Македонската репрезентација доживеа пораз од 65-74 во последниот натпревар во претквалификациите за Светското првенство во 2019 година. За жал, пресуди последната четвртина во која одигравме многу лошо и ја загубивме со 10-20. Естонците во тој период засилија во скок-играта, искористија...

Кошаркарите се во Естонија, утре последна шанса за продолжување на квалификациите

Македонските кошаркари пристигнаа во Талин, каде утре им претстои меч со Естонија  во послендното коло од претквалификациите за Светското првенственово 2019 година.  По победата над Косово (87:74) нашата селекција ги задржа шансите за освојување на место кое води во следната...

Конечно победа: Македонија го совлада Косово во претквалификациите

Македонската кошаркарска репрезентација конечно дојде до победа во претквалификациите за Светското првенство, откако на домашен терен во СЦ „Борис Трајковски“ славеше над Косово со 87:74. Македонија успеа да се реваншира за поразот во Приштина и покажа дека е поквалитетен противник...

Чудна одлука на МКФ: Нема билети за Косово поради безбедност

Македонските љубители на кошарката и навивачите на репрезентацијата нема да можат во живо да го следат натпреварот против Косово поради одлуката на МКФ да не пушти билети во продажба. Изговор е безбедноста, но може само да се претпостави која е...

Катастрофа: Втор пораз на Македонија, Естонија славеше среде Скопје

Македонската кошаркарска репрезентација повторно ги разочара сите и доживеја катастрофа во вториот натпревар од претквалификациите за Светското првенство. Македонија, иако важеше за фаворит во групата, повторно беше поразена, овојпат од репрезентацијата на Естонија и тоа на домашен терен со 76:80....

Не смееме да зависиме од никого, ништо освен победа не е избор за Македонија

Кошаркарската репрезентација на Македонија вечерва игра многу важен натпревар во рамките на претквалификациите за пласман на СП во 2019 година. Избраниците на селекторот Јорданчо Давитков се пред сериозен испит вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ од 20:30 часот каде ја дочекуваат...

Работнички го доби противникот во ФИБА Европа купот

Рускиот прволигаш Парма од Перм ќе му биде противник на Работнички во првото квалификациско коло за ФИБА Европа Купот Станува збор за тим кој последната сезона ја заврши како 13-пласиран во домашното првенство, а стигна во полуфиналето од Купот на...

Македонските кошаркари му дозволија на Косово да забележи историски успех

Машката сениорска кошаркарска репрезентација со пораз ги започна претквалификациите за Светското првенство во 2019.година. Првиот дуел избраниците на селекторот Јорданчо Давитков го одиграа на гости во Приштина против Косово. Домашната селекција имаше фантастичен старт, поточно нашите кошаркари одиграа очајно прво...