КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

Павловски: Благодарност до сите за новата титула на ЖКК Бадел 1862

Кошаркарките од ЖКК Бадел 1862 освоија нова титула шампион на Македонија, односно ја продолжија доминацијата во македонската женска кошарка со петтиот триумф во низа во националниот шампионат. Задоволството е големо, по освојувањето на петтата последователна шампионска титула,особено ако се...

Бадел ја одбрани титулата првак на Македонија

Кошаркарките на Бадел ја одбранија титулата првак на Македонија откако вечерва во вториот натпревар од финалето на плеј офот го победија Вардар на негов терен со 77:56. Ова беше триумф за вкупни 3-0 во победи, со тоа што „баделки“...

Стојановски: Само со агресивност и цврста одбрана меже да ја одбраниме титулата

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со синоќешниот трет триумф во полуфиналната серија со Блокотехна изборија пласман во големото финале, во кое силите ќе ги одмерат со најголемиот ривал, Работнички. Капитенот на екипа, Дамјан Стојановски, е задоволен од играта на дуелот...

МЗТ Скопје Аеродором за финале, Блокотехна за мајсторка

Кошаркарите на Блокотехна и на шампионот МЗТ Скопје Аеродром попладнево ќе го одиграат четвртиот натпревар од полуфиналната серија од плеј офот. Дуелот е од исклучителна важност за гостите МЗТ Скопје бидејќи по водството од 2-1 во победи со евентуален...

Работнички дојде до брејк против Куманово, финалето е на прагот

Најтрофејниот кошаркарски колектив во Македонија, екипата на Работнички, се наоѓа на прагот да обезбеди финале во плеј-офот од македонското првенство, откако во вториот натпревар на гостински терен кај Куманово направи брејк со победа од 82:68 и поведе со 2:0...

Фуриозната Блокотехна израмни против МЗТ во полуфиналната серија!

Екипата на Блокотехна успеа да израмни на 1-1 во полуфиналната серија против актуелниот првак МЗТ Скопје, откако на домашен терен во Гевгелија со 106:94 дојде до посакуваната победа. Избраниците на тренерот Илиевски одиграа одлично во нападот каде доминираа во однос...

Работнички убедлив против Куманово – „центарци“ водат со 1:0

Работнички лесно поведе против Куманово со 1:0 на почеток од полуфиналната серија во плеј-офот со уверливи 101:72. Иако не стартуваа баш најдобро, „центарци“ сепак подоцна се стабилизираа во играта и го туркаа резултатот во своја полза. Куманово имаше одлична игра само...

Симоновски ја реши Блокотехна со 9 тројки

Македонскиот репрезентативец во дресот на МЗТ Скопје Аеродром Марко Симоновски беше најдобриот поединец на првиот полуфинален дуел од плеј офот меѓу МЗТ Скопје А. и Блокотехна. Симоновски за 30 минути игра постигна 27 поени или 9 тројки од 13 обиди....

МЗТ Скопје победнички тргна во плејофот – во „Јане Сандански“ падна Блокотехна

Актуелниот бранител на титулата во македонската кошарка, МЗТ Скопје немаше проблеми на стартот на плејоф серијата. Аеродромци вечерва во првиот полуфинален меч славеја победа над Блокотехна со резултат од 80-74. Мечот по четвртини се движеше (23-17, 22-22, 12-19,23-16). Марко Симоновски со...

Плеј офот почнува вечерва, натпревари речиси секој ден

Борбата за шампионската титула првенството на Македонија во кошарка влегува во својата завршница. Популарниот плеј оф ќе стартува вечерва со првиот полуфинален дуел меѓу првакот МЗТ Скопје Аеродром и Блокотехна. Почетокот на дуелот е во 19 часот и се...