КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

Лекција и за Швајцарија – Македонија моќно до нова победа во претквалификациите

Македонската кошаркарска селекција забележа нова, втора победа во претквалификациите за Европското првенство во 2021 година. Вечерва во Скопје, во СЦ „Јане Сандански“ е совладана селекцијата на Швајцарија со резултат од 83-68. Гостите имаа сила да пружат солиден отпор на нашите...

Македонија против Швајцарија мора да го даде максимумот, но и да не се потцени...

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва ќе го одигра вториот натпревар од првиот прозорец во рамките на претквалификациите за Европското првенство што ќе се одигра 2021 година. Селекторот Јорданчо Давитков ги водеше своите избраници до победа на гости кај Словачка (66:74), а...

Капитенот Стојановски дециден: Најважно е што победивме!

Македонските кошаркари стартуваа со победа во претквалификациите за ЕП во 2021 година. Тимот на Јорданчо Давитков почна со победа на гостувањето кај Словачка, па сега ќе го очекува првиот домашен меч со Швајцарија. Со 20 поени и шест асистенции запишани...

Светло на крајот од тунелот: Македонија ја победи Словачка на гостински терен!

Македонската кошаркарска репрезентација со победа го започна својот најсрамен период од кошаркарската историја, откако славеше на гостински терен против репрезентацијата на Словачка во претквалификациите за Европското првенство. По дебаклот кој ни се случи во претквалификациите за Светското првенство, македонската кошаркарска...

Кошаркарската репрезентација замина за Словачка

Вторпат оваа календарска година нашите сениорски репрезентативци заминуваат за Словачка. Овој пат избраниците на Јорданчо Давитков заминаа во поход кон победа – во претквалификациите за Евробаскет 2021, споредено со средината на јули оваа година кога сениорите одиграа две средби...

Официјално: Репрезентативецот Соколов една и пол година во МЗТ Скопје!

Она што се најавуваше во претходните денови, денеска доби и официјална потврда од македонскиот шампион, кој се пофали со новото засилување на својот официјален веб-сајт. Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Дарко Соколов, во следните 18 месеци ќе го носи дресот на МЗТ...

Селекторот Давитков прозиваше: Започнува најсрамната фаза во историјата на македонската кошарка

Пред македонската кошаркарска репрезентација е можеби најсрамниот период во историјата и во овој претквалификациски циклус стои сериозен предизвик. Репрезентативците овој пат ќе немаат друг избор освен да го дадат максимумот од себе и да го поправат впечатокот од претквалификациите...

СЕНЗАЦИЈА: Шкупи го шокираше Карпош Соколи

Вистинска сензација во 7. коло од Првата кошаркарска лига на Македонија. Составот на Шкупи од Чаир ја забаележа првата историска победа во Првата лига, а згора на се против тимот на Карпош Соколи со резултат од 86-77. Чаирчани слават, а...

Антиќ пак нема да игра: Ме ставија на списокот за да докажат нешто

Перо Антиќ нема да го видиме во репрезентацијата на Македонија на стартот од претквалификациите за Светското првенство во 2021 година. Во изјава за порталот Еурохоопс, тројниот освојувач на Евролигата признава дека е изненаден од тоа што што селекторот Јорданчо Давитков...

Илиевски има план: Доколку станам прв човек на МКФ, имам идеја како да ги...

Легендата на македонската кошарка, раката која ја „здроби“ репрезентацијата на Литванија пред нешто повеќе од 6 години, Влатко Илиевски, кој е во трка за прв човек на МКФ, во изјава за весникот „Фокус“, истакна дека доколку ја добие највисоката...