КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

ФОТО: „Фемили“ доби сатисфакција – клубот попушти, нема повеќе црвени столчиња во „Јане Сандански“

МЗТ Скопје реши да направи некои измени кога е во прашање нивната спортска сала. Почнувајки од дуелот против Црвена Звезда денеска од 18 часот, во рамките на 17. првенствено коло во АБА, црвени столчиња во „Јане Сандански“ нема да има. МЗТ...

Најмладиот стрелец во историјата на АБА повторно ќе добие шанса да игра за МЗТ...

Најмладиот стрелец во историјата на АБА-лигата, Андреј Настовски (17 години) и сезонава ќе има можност да настапува во регионалното натпреварување, откако е последниот кошаркар кој го регистрира МЗТ Скопје Аеродром пред истекот на преодниот рок во првенството на најдобрите...

Познати групите од втората рунда на претквалификациите: Македонија против стариот должник и големиот фаворит

Македонската машка кошаркарска репрезентација кон крајот на месец февруари треба да одигра уште еден натпревар од првата рунда во рамките на претквалификациите за Евробаскет 2021. Засега, нашиот национален тим е првопласиран во групата А, а на денешната ждребка која се...

ФОТО: Екс претседателот на МКФ будно го следи МЗТ нагости – грицкајки чипс го...

Денеска е пауза за македонските ракометари, па на ред доаѓа кошарката, денес МЗТ Скопје гостува кај Цибона во рамките на меч од АБА првенството. Во спортскиот комплекс „Дражен Петровиќ“ денеска може да се види и присуството на екс претседателот на...

Тежок инцидент во Чаир: „Шверцери“ и ги нападнале играчите на Пелистер

Голем и може да кажеме тежок инцидент го одбележа дуелот од 12. коло во Првата кошаркарска лига за мажи на Македонија. По крајот на мечот во кој Пелистер како гостин во Чаир го совлада домашниот Шкипи со 81-86, настанало...

Лукајиќ: Цибона е преискусна, мораме да дадеме се од себе

Кошаркарите на МЗТ Скопје денес ќе ѝ гостуваат на Цибона (15 часот), во меч од 16. коло од АБА лигата во кој домаќинот влегува како голем фаворит додека македонските кошаркари со желба да прикажат добра игра и да пробаат...

Блокотехна го демолираше Кожув во градското дерби

Екипата на Блокотехна го демолираше градскиот ривал од Гевгелија Кожув со 91:54 во првиот натпревар од 12. коло во македонската кошаркарска лига. Избраниците на Марјан Илиевски доминираа на натпреварот и триумфот го најавија практично по првата четвртина која му припадна...

Трајковски и Симоновски го предводеа МЗТ до убедлива победа

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до осмата победа во домашното првенство, откако вечерва, во салата „Јане Сандански“, лесно и убедливо го совладаа тимот на Пелистер (84:54) во заостанатиот меч од 11. коло од Првата лига. Со овој триумф, „Металците“...

(ФОТО) ОФИЦИЈАЛНО: Владо Илиевски поднесе кандидатура за претседател на МКФ

Легендарниот репрезентативец Владо Илиевски е првиот со официјална кандидатура за претседател на Македонската кошаркарска федерација. Тој веќе ги достави потписите во МКФ, па во следниот период се очекува свикување вонредно изборно собрание.

Американците од Шкупи во Слобода

Екипата на Шкупи остана без најдобрите кошаркари откако интернационалците од САД одлучија да го напуштат Чаир и да си заминат од Македонија. Таи Хeрис и Жозеп Тејлор кариерата ја продолжуваат во Босна и Херцеговина каде што потпишаа за екипата на...