ПОЧЕТНА КОШАРКА КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

Работнички со проблеми во дербито: Чековски повреден, Мираковски болен…

Најтрофејниот македонски кошаркарски клуб Работнички се соочува со проблеми пред утрешното "вечно" дерби од македонското првенство. Двајцата најискусни во тимот Ѓорѓи Чековски и Димитар Мираковски не се најподготвени за настап и тоа може да биде голема предност за тимот на...

Дебитантот Блокотехна го „тресна“ МЗТ Скопје сред Скопје!

МЗТ Скопје одигра уште еден лош натпревар, овој пат на домашен терен, каде триумфираше надежната гевгелиска екипа КК Блокотехна, која ја игра својата премиерна сезона во најсилната кошаркарска лига во Македонија. Кошаркарите на КК Блокотехна предводени од тренерот Илиевски, одиграа...

Давитков и кошаркарите знаат дека нема да биде лесно против Косово

Селекторот на машката кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков посочи дека нему и на неговите кошaркари нема да им биде воопшто лесно на стартот на претквалификацииите за Светското првенство. “Мислам дека сме подготвени за престојниот меч и со една додатна желба од...

Убедлива победа против Словачка, Македонија на чекор од следната фаза

Македонската кошаркарска репрезентација оствари убедлива победа против Словачка (87-74) во третиот натпревар од претквалификациите за Европското првенство во 2021 година. Кошаркарите на Јорданчо Давитков беа убедливо подобар противник и заслужено триумфираа во мечот по кој се на само чекор од...

ФОТО: Тензично во Гевгелија – управата на МЗТ Скопје исфрлена од сала

Дербито од 15. коло во Првата кошаркарска лига помеѓу Блокотехна и МЗТ Скопје донесе доста возбуда, до крај неизвесност, но и многу тензија во финишот. Аеродромци во последните две минути на неколку наврати реагираа доста бурно кон судиите, особено Бојан...

Докузовски: Кога играт Работнички и МЗТ Скопје секогаше е спектакл

Како и тренеро на МЗТ Скопје, Кочов, така и стратегот на Работнички, Марин Докузовски в пресрет на финалната серија истакна дека очекува еден спектакл. „Работнички е во финалето на плеј-офот. Без да навредам некого, кога играат Работнички и МЗТ -...

Кошаркарско дерби денеска нема да има поради технички проблеми – Работнички излезе со соопштение

Сепак денеска нема да има кошаркарско дерби во рамките на домашното првенство. Требаше да се игра вечното (140-то дерби) помеѓу Работнички и МЗТ Скопје, но сепак потврдија дека нема да се игра. Причината е технички проблем, домаќинот имал проблеми со уредите...

Работнички слави голема победа – Центарци среде Аеродром го совладаа МЗТ Скопје

Екипата на Работнички во рамки на 8. коло во Првата кошаркарска лига на Македонија, во вечното дерби славеа победа на гостински терен против актуелниот шампион МЗТ Скопје со резултат од 71-78. Мечот како и што беше очекувано го одбележа израмнете...

Кожув нема буџет – но има навивачи: По драма и продолженија, во Гевгелија падна...

Кожув бодрен од својата публика, во салата „26 април“ вечерва во Гевгелија, успеа да слави против екипата на Фени Индустри, кој важеше за благ фаворит на средбата. Како стартуваше натпреварот, се чувствуваше ветер во грб за Кожув од нивниот играч...

Сака ли некој да и наштети на кошарката во Гостивар?

Контроверзниот натпревар против Блокотехна одигран денеска (80:70 за гевгеличани) донесе голема нервоза во редовите на Гостивар. Веднаш по мечот е одржан итен состанок на Управниот одбор на кој е разгледана и можноста за истапување од Првата лига. КК Гостивар излезе...