ПОЧЕТНА КОШАРКА КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

ФОТО: Муса – најубавата македонска кошаркарка го промени спортот, но ….

Една од најубавите спортистки во Македонија, а сигурно најубава кошаркарка, Едина Муса се реши да го промени спортот. Викенов Муса учествуваше на бодибилдинг натпреварување каде што веднаш се закити со награда и најави нова успешна кариера, но не во кошарката. https://www.instagram.com/p/BaSRn6SgecN/?taken-by=edina_musa Нема...

Екс голманот кој фудбалот го замени за МЗТ Скопје

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје сезонава покрај со речиси комплетно реновираниот играчки кадар, влезе и со видоизменет лик на стручниот штаб. Во клубот како прв тренер се врати Ацо Тодоров, а  место на клупата на „металците“ пронајде и едно...

Навивачите на Црвена Звезда со реакции за Антиќ – Најголемиот дел еуфорични, но има...

Единствениот Македонец кој настапил во НБА лигата, Перо Антиќ, го напушти таборот на Фенербахче и се врати во Црвена Звезда каде настапуваше во периодот од 2005 до 2007 година. 35-годишниот Антиќ се врати во еден од своите најомилени клубови и...

Македонските кошаркари му дозволија на Косово да забележи историски успех

Машката сениорска кошаркарска репрезентација со пораз ги започна претквалификациите за Светското првенство во 2019.година. Првиот дуел избраниците на селекторот Јорданчо Давитков го одиграа на гости во Приштина против Косово. Домашната селекција имаше фантастичен старт, поточно нашите кошаркари одиграа очајно прво...

Антиќ пак ги нападна МКФ и Пеце Наумоски: Ја упропастивте репрезентацијата и направивте хаос...

Еден од најдобрите македонски кошаркари во историјата и без сомнение најуспешниот играч од нашата земја, Перо Антиќ, повторно ги нападна Македонската кошаркарска федерација, односно нејзиниот претседател Петар Наумоски и неговите помошници. Антиќ преку социјалните мрежи се обрати до целото раководство...

Хрватите се чудат: Како моежеше да ја избереш Македонија пред Хрватска?

Еден од најтиражните хрватски весници „Вечерни лист“ објави една мошне интересна сторија за младиот Кршван Кларица, момче кое е родено и расте во хрватски Задар, но се одлучило да игра за кошаркарската селекција на Македонија. „Пред две години бев во...

ВИДЕО: Дожд и расправии во Скопје – МЗТ си ја „продаде“ победата, а Трајковски...

Финишот од втората финална средба помеѓу МЗТ Скопје и Работнички заврши најдраматично, како што повеќето неутрални навивачи посакуваа. МЗТ Скопје беше пред триумф и изедначување на серијата, но потоа една испуштена топка на Дамјан Стојановски и веднаш го враќа Работнички...

Навивачите на Партизан од Македонија вечерва добија модерен прекар

Секогаш има дебата на социјалните мрежи кога навивачи од Македонија, навиваат за српскиот кошаркарски клуб Партизан. Вечерва во салата во Скопје, имаше навивачи на Партизан и од Македонија, познатите „Гробари“ кои навиваа за „своите“ од Србија, а не за МЗТ...

ФОТО: Тензично во Гевгелија – управата на МЗТ Скопје исфрлена од сала

Дербито од 15. коло во Првата кошаркарска лига помеѓу Блокотехна и МЗТ Скопје донесе доста возбуда, до крај неизвесност, но и многу тензија во финишот. Аеродромци во последните две минути на неколку наврати реагираа доста бурно кон судиите, особено Бојан...

Што понатаму? Македонија во група на кошаркарски аматери

Македонската кошаркарска репрезентација доживеа вистински дебакл, откако успеа да заврши како последна во претквалификациската група во друштво на кошаркарски „велесили“ како Естонија и Косово. Секоја почит за противниците, но Македонија до неодамна беше четврта кошаркарска сила во Европа. Патем, како...