ПОЧЕТНА КОШАРКА КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

Работнички почна со победа во финалето против МЗТ Скопје

Првата партија во финалето е за „центарци“, Работнички вечерва тргна со победа во „Градски парк“ против вечниот ривал МЗТ Скопје. Работнички го искористи домашниот терен и успеа да поведе во финалната серија од кошаркарскиот плеј оф. Металците беа подобар противник на...

МЗТ Скопје: Нема да бидеме глинени гулаби, не играме во Градски парк

Непосредно пред вечерашниот старт на финалната серија од Првата лига, МЗТ Скопје испрати соопштение преку кое се закани дека нема да игра во Градски парк. Соопштението го пренесуваме во целост. „Поради загриженост за безбедноста на нашите кошаркари и членови на стручниот...

Кој ќе биде поуспешен Работнички или МЗТ Скопје Аеродром ?

Борбата за шампионската титула во 26.то првенство на Македонија во кошарка ќе стартува со вечерашниот дуел меѓу Работнички и МЗТ Скопје Аеродром. Натпреварот почнува во 20 часот. Ова ќе биде осми пат „вечните ривали“ во директен дуел да играат за...

ВИДЕО: Мејд ин Србија: Перо Антиќ и Богдановиќ се омрсија во режија за Евролигата!

Во пресрет на утрешното финале во Евролигата, помеѓу екипите на Фенербахче и Реал Мадрид, Перо Антиќ и Богдан Богдановиќ, екс познаниците од Фенербахче, го продолжуваат своето пријателство низ кафанчињата во Белград. Иако нашиот Антиќ не беше дел од Ф4 во...

Гапиќ: Овој тим на Работнички покажа дека има сила да биде шампион

Македонската кошарка од утре повторно ќе биде во центарот на спортското внимание. Во борба за шампионската титула ќе играат „вечните ривали“ Работнички и МЗТ Скопје Аеродром. Работнички е тимот со најмногу шампионски титули (14), а МЗТ Скопје Аеродром е...

МЗТ веднаш реагираа: Шокирани сме, Работнички беа и останаа гробари на македонската кошарка

Веднаш дојде реакција од таборот на МЗТ Скопје поради најновата и шокантна одлука да не примат гостински навивачи за првата финална пресметка против МЗТ Скопје. Со неверување ја примивме одлуката на Работнички за забрана за организирано присуство на навивачи на...

КК Работнички става „рампа“ за навивачите на МЗТ Скопје во финалето

Раководството на „центарци“ излезе со прилични изненадувачка одлука дека на првиот финален меч против вечниот ривал МЗТ Скопје, нема да примаат гостински навивачи. Целта е да нема инциденти и натпреварот да биде безбеден за играње, а допрва ќе дојде сигурно...

МКФ со признание за Работнички, финалето ќе се игра од 20 до 31.мај

Македонската кошаркарска федерација на денешната прес-конференција, со која ја најави финалната серија од Плејофот, на кошаркарскиот клуб Работнички му додели признание со кое се одбележува најдолгата серија без пораз во регуларниот дел од сезоната. Најтрофејниот македонски кошаркарски колектив тековната сезона...

Докузовски: Кога играт Работнички и МЗТ Скопје секогаше е спектакл

Како и тренеро на МЗТ Скопје, Кочов, така и стратегот на Работнички, Марин Докузовски в пресрет на финалната серија истакна дека очекува еден спектакл. „Работнички е во финалето на плеј-офот. Без да навредам некого, кога играат Работнички и МЗТ -...

Кочов: Очекувам да биде еден спектакл

Во пресрет на почетокот на финалната серија од разврската за новиот кошаркарски шампион на Македонија помеѓу МЗТ Скопје и Работнички, се одржа прес-конференција. Тренерот на „металците“ кои се и бранители на титулата најави дека очекува една одлична и возбудлива финална...