ПОЧЕТНА КОШАРКА КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

КОШАРКА / МАКЕДОНИЈА

Плеј-аут кошарка: Кожув повторно подобар од Фени, Пелистер ја доби Струмица

Кожув успеа и во вториот натпревар да го победи Фени во Гевгелија, тие вечерва славеа победа со 93:84 во салата „26- април“. Ова беше дуел на двете екипи кои скоро сигурно обезбедуваат опстанок во првенството. И покрај поразот на Фени во...

По „Вечното дерби“ – Каменуван автобусот на МЗТ Скопје!

Автобусот со кошаркарите на МЗТ Скопје бил каменуван на враќањето од натпреварот со Работнички, објави Министерството за внатрешни работи. Според наведеното во соопштението на полицијата, повредени во овој инцидент немало, а направена е само материјална штета, со напомена дека се...

Работнички го демолира МЗТ Скопје во Гостивар

Во натпреварот кој вечерва беше одигран принудно во Гостивар, КК Работнички во вечното дерби уверливо го совлада МЗТ Скопје со резултат 92:74. Натпреварот во првиот дел беше максимално изедначен во егал ситуација, на полувреме МЗТ Скопје имаше поен предност (44:45). Во...

КК РАБОТНИЧКИ: Само за нас важат поинакви стандарди

Неодиграниот натпревар меѓу Работнички и МЗТ Скопје беше причина за соопштение од клубот од Градски парк во кое се објаснува ситуацијата околу дербито. Соопштението ви го пренесуваме во целост. „Почитувани, Во врска со вчерашното одложување на 140-то градско дерби помеѓу нашиот најтрофеен...

Чудо невидено: Работнички и МЗТ Скопје ќе играат во Гостивар

Место во Градски парк, големото градско кошаркарско дерби ќе се одигра вечерва од 19 часот - во Гостивар. Така одлучи домаќинот Работнички откако синоќа се соочи со технички проблеми бидејќи не функционираа помошните семафори за мерење време за напад. Цела...

Кошаркарско дерби денеска нема да има поради технички проблеми – Работнички излезе со соопштение

Сепак денеска нема да има кошаркарско дерби во рамките на домашното првенство. Требаше да се игра вечното (140-то дерби) помеѓу Работнички и МЗТ Скопје, но сепак потврдија дека нема да се игра. Причината е технички проблем, домаќинот имал проблеми со уредите...

Работнички ги повика навивачите: Да не дозволиме Градски парк да се затвори

Пред дербито против МЗТ Скопје, Работнички ги повика навивачите во што поголем број да ја исполнат салата во Градски парк, а притоа да се воздржат од инциденти. Ако се повторат настаните од последното дерби, салата на најтрофејниот тим во Македонија...

МЗТ Скопје триумфално кај незгодната Блокотехна

Кошаркарите на МЗТ Скопје остварија нова првенствена победа, вечерва беа подобри во Гевгелија од тимот на Блокотехна. Иако МЗТ Скопје допатува некомплетен во нај јужниот град во Македонија, сепак тоа не беше пречка за „металците“ да остварат победа кај незгодната...

Македонската кошарка во хаос: Фрчат соопштенија на сите страни – незадоволството се поголемо

Бурен ден за македонската кошарка, едноставно пристигаат соопштенија од сите страни, а пово е револтот кон МКФ, но и кон одредени клубови. Гостивар откако беше драконски казнет излезе со соопштение до МКФ кое во целост ви го пренесуваме: Почитувани пријатели на...

Србиновски санкциониран и казнет од КФМ поради вулгарното однесување кон судиите

На следните два меча од Суперлигата, тимот на Гостивар ќе биде без својот тренер Марјан Србиновски, откако беше санциониран за неговото вулгарно однесување на мечот против гевгелиската екипа Блокотехна. На тој натпревари и гостинската екипа преку соопштение за јавноста истакна...