КОШАРКА / ЕВРОПА

Русија ја оддува Хрватска, познати сите четврфинални двојки на Евробаскетот

И по 22 години Хрватска е далеку од пиедесталот на големите кошаркарски натпреварувања. Вечерва "коцкестите" доживеаја дебакл од Русија со 78-101 и се елиминирани во осминафиналето од континенталниот собир. Никој не очекуваше таков исход ако се знае дека Хрватска оствари...

Турците пружија голем отпор против Шпанија, но сепак пресуди квалитетот на „Фуријата“

Турската кошаркарска репрезентација, носена од френетичната поддршка на навивачите на домашен терен, пружија огромен отпор против фаворизираниот ривал, но на крајот не успеаја да дојдат до сензационален резултат. Така, Шпанија успеа да се пласира во четвртфиналето од Евробаскетот, иако потешко...

Олимпискиот и светскиот вицешампион без проблеми: Србија ја победи Унгарија за четвртфинале на Евробаскетот

Србија ја оправда улогата на апсолутен фаворит во денешниот меч, барем што се однесува до конечната победа, меѓутоа поентерската разлика и осцилациите во играта треба да бидат предупредување за актуелниот светски и олимписки вицешампион. Србија славеше со 86:78 над репрезентацијата...

Бруталната Словенија е прв четвртфиналист на Евробаскетот: Украина недостоен противник за „Змајчеките“

Репрезентацијата на Словенија си поигра со Украина во првиот дуел од нокаут фазата на Европското првенство во кој „Змајчеките“ лесно излегоа на крај со Украина која немаше шанси на овој меч, па на крајот беше убедливо поразена со 79:55. Од...

Падна рекорд во Евролигата: Шпанија гази напред, Гасол на највисокото скалило на Евробаскетот (Видео)

Легендарниот репрезентативец на Шпанија, Пау Гасол, дојде до првото место на вечната листа на стрелци на Европските првенства, откако во победата над Унгарија, постигна 20 поени со што ги достигна конкурентите. Со тројката во втората четвртина, тој влезе во легендите....

Вистинска легенда: Пау Гасол е најдобар во историјата на Европските првенства

Легендата на шпанската и европската кошарка Пау Гасол од денеска е најдобар стрелец во историјата на Европските првенства. На натпреварот против Унгарија, кошаркарот на Сан Антонио постигна 20 поени и со тоа го мина досегашниот прв кошгетер. До ова првенство,...

Италија во драма финиш до осминафинале – Соиграчот на Антиќ со клучна блокада во...

Кошаркарите на Италија го слават Џиџи Датоме, соиграчот на Перо Антиќ од Фенербахче. Кошаркарот на турската екипа им ја донесе победата на „Аѕурите“ вечерва против Грузија на Евробаскетот (71:69), но не со клучни поени, туку со клучна блокада, која тој...

Кој идиотски потег на Грција во моментите на очај против Финска (Видео)

Сведоци сме на исклучително неспортски и валкан потег од кошаркарите на Грција, во натпреварот против Финска. Очигледно изнервирани и под фрустрации од резултатот и тоа што не можат да ги запрат, двајца грчки кошаркари доста валкано решија да го запрат...

Скандал на Евробаскетот: Литвански кошаркар ограбен, украдени му се 6.000 евра

Како и да се пласира Литванија на овој Евробаскет, Донатас Мотиејунас ќе има по што да го памети настапот на него. Причина за тоа е грабежот што се случил во неговата хотелска соба во Тел Авив. Засега непознати лица влегле...

Сензацијата е Украина, Финска победи по две продолженија, ама и Израел направи чудо

Украина го направи најголемото изненадување на четвртиот ден од Европското првенство во кошарка. Иако на хартија аитсајдери во дуелот со Грузија, Украинците славеа со 88-81 и ги задржаа шансите за пласман во нокаут фазата. Најзаслужен за победата беше Денис Лукашов...