ПОЧЕТНА КОШАРКА КОШАРКА / ЕВРОПА

КОШАРКА / ЕВРОПА

Панатаинаикос ја одбрани титулата

Кошаркарите на Панатинаикос ја освоија титулата првак на Грција откако во мајсторката од плеј оф финалето го победија градскиот ривал Олимпијакос со 84:70 за вкупни 3-2 во победи. Ова е вкупно 36-та титула во клупската историја. Најефикасен беше Мајк Џејмс...

ФОТО: Емотивно во Атина: ПАО се прости од претседателот, па го победија Олимпијакос!

Панатинаикос вчера дојде до брејк во натпреварот против вечниот ривал Олимпијакос, добивајки го натпреварот за 73:58, победија на домашен терен и поведоа во финалната серија со 2:1, со што стекнаа „меч топка“ за освојување на првенството. Ова беше прилично емотивен...

Јанакопулос: Нема титула, нема плата

Сопственикот на кошаркарскиот клуб Панатинаикос Димитрис Јанакопулос на играчите од неговиот клуб им се закани со казни. Финалната серија од плеј офот од грчкиот шампионат почна со победа на големиот ривал Олимпијакос на теренот на Панатинаикос од 75:65. Јанакопулос го...

ЦСКА Москва подготвува отказ за Итудис

Неуспешниот настап на ЦСКА Москва на „фајнл-фор“ турнирот во Белград најверојатно ќе значи и отказ за тренерот на оваа екипа Димитрис Итудис. ЦСКА во Белград дојде како тим со најдобар биланс од регуларниот дел на сезоната и според тоа како...

Лука Дончиќ со поубавата половина

Кошаркарскиот викенд од Евролигата мина во знакот на Реал Мадрид, кој ја освои европската титула со својот клуб во Белград. Секако вниманието беше насочено и кон младата словенечка ѕвезда Лука Дончиќ (19 години), кој беше избран за МВП играч...

Се бара НБА клуб за Дончиќ: Се очекуваше да биде прв или втор пик,...

Пред осум месеци стана европски првак со Словенија, во Белград изминатиот викенд ја обедини таа титула со трофејот од Евролигата, а го доби и признанието за МВП на сезоната. Јасно им е на сите дека Лука Дончиќ е преголем талент...

Капитенот на Фенер пука по судиите, а го пофали „слаткото момче“ од Реал Мадрид

Капитенот на Фенербахче, Мелих Махметоглу, не беше задоволен од синоќешната арбитража во финалето против Реал Мадрид, кој се круниса во европски владетел. Махметоглу за клупската телевизија на Фенербахче, зборуваше за судењето на Луиџи Ламоника и предностите кои им ги давал...

Пабло Ласо: Ова е неверојатна година за нас

Финалето на кошаркарската Евролига синоќа заврши со триумф на Реал Мадрид, кој од тронот до „симна“ ланскиот првак Фенербахче. Во финалето Реал победи со 85:80. - Ова што го постигнавме се остварува само со многу работа. Ова е неверојатна година...

Дончиќ, МВП: Горд на моите момци, сите зборуваат за наградите, а јас сакам само...

Словенскиот репрезентативец и член на Реал Мадрид, вечерва со својата екипа, во финалето во Белград од Евролигата, славеа против Фенербахче на Жељко Обрадовиќ. Пабло Ласо го надмудри овој пат искусниот српски стратег, кој минатата сезона го подигна престижниот трофеј во...

Реал Мадрид е нов европски првак!

Кошаркарите на Реал Мадрид се новите европски шампиони откако во финалето на завршниот Ф4 турнир од Евролигата во Белград славеа над Фенербахче со резултат од 85-80. Кралевите на овој начин ги детронизираа Турците кои беа актуелни владатери со кошаркара во...