ПОЧЕТНА КОШАРКА КОШАРКА / ЕВРОПА

КОШАРКА / ЕВРОПА

Избегната трагедија: Жалгирис го слави пилотот херој – слетал со пожар во авионот

Авионот со кој патувале кошаркарите на Жалгирис од Каунос за Атина на мечот од Евролигата против Олимпијакос се заплил за време на летот. Поради дефект на кочниците, едно од тркалата се запалило при слетувањето, па избувнало пожар во авионот. За среќа...

ВИДЕО: Дончиќ вечерва им подготвува шокови на Панатинаикос – еве како се загрева пред...

Во плеј-оф натпреварите од кошаркарската Евролига, денеска има два натпревари, првиот е помеѓу ЦСКА Москва и Химки кој е во тек, а од 20:15 часот се игра дербито на ноќта, помеѓу Панатинаикос и Реал Мадрид. Сигурно дека натпреварот ќе предизвика...

ВИДЕО: Екс-играч на Работнички во сред СКАНДАЛ – ваква судиска глума немате видено

Екс играчот на Работнички, Дарко Чохадеровиќ кој во првиот дел од сезоната настапуваше за екипата од Скопје, сега се најде во центарот на скандал во Чешка каде што игра. Имено Чохадаревиќ за време на меч од 1/4 финалето во тамошната...

Панатинаикос предизвика земјотрес – ја напушта Евролига

Минатиот месец претседателот на Панатинаикос, Димитрис Јанакопулос до медиумите во Грција испрати компилација од сите грешки на штета на неговиот клуб, а во корист на Реал и Фенербахче. Притоа се закани дека ќе ја напушти Евролигата, но доби само...

Дончиќ по тројката за победа: Супер, но и не баш убаво..

Лука Дончиќ е кошаркарска приказна во Европа оваа сезона. Кошаркарот од Хрватска кој се повеќе ги импресионира фановите и неутралната публика, и вечерва го реши натпреварот во Евролигата. На 3 секунди пред крајот на натпреварот во Белград, мечот беше егал 79:79,...

ВИДЕО: Нова драма во режија на Дончиќ: Тројка во последните 2,5 секунди ја сруши...

Младиот хрватски кошаркар повторно докажа дека е играч за големи натпревари и клучни одлуки. На вечерашниот натпревар од Евролигата, во Белград, помеѓу домаќинот Црвена Звезда и Реал Мадрид, Лука Дончиќ реши да ја земе судбината на својот тим во свои...

Фенер покажа класа во Белград: Антиќ и Звезда уверливо совладани

Црвена Звезда вечерва во Белград беше апсолутно надиграна и совладана од европскиот шампион, тимот на Фенербахче. Гостите од Истанбул одиграа квалитетен меч, во кој доминираа во повеќе аспекти, а тоа го потврдува и конечниот исход на средбата (63:80). Фенербахче имаше константна...

Перо Антиќ и Луиџи Датоме – Обложувањето повторно е тема

Италијанецот не сака да се обложува повеќе со македонскиот кошаркар. Џиџи Датоме би сакал да му се реваншира на својот минатогодишен соиграч Перо Антиќ, но сегашниот центар на Црвена Звезда не сака да остане без својата брада. Минатата година тие двајцата...

ФОТО: Евролигата не е НБА – но Јан Весели го ископира „летањето“ на Денис...

На најдраматичен начин вечерва во Истанбул, Фенербахче беше совладан од ЦСКА Москва, со поени на Нандо Де Коло во последната секунда од натпреварот. Пожртвуваноста на двете екипи и на овој натпревар не откажа, а таков кадар документираше Јан Весели, кој...

ВИДЕО: Бучниот Истанбул „стивна“ – Нандо Де Коло ги шокираше Фенербахче во последната секунда

Ако до денеска беше под знак прашање кој од врвот ќе го дочека плеј-офот во Евролигата, сега нема повеќе дилеми, тоа ќе биде ЦСКА Москва. Тие вечерва во драматичен финиш, во последната секунда, со шутот за победа на Нандо Де...
SEAT

DUSTER
SEAT

MEGASPORT

Gastrogard
SEAT
GoodNature

NISAN
totalTV
Avtomakedonija

totalTV