КОШАРКА / БАЛКАН

Антиќ ќе игра во најбогатиот клуб во историјата на европската кошарка

Поранешниот македонски репрезентативец Перо Антиќ од идната сезона би можел да игра во најбогатиот клуб во историјата на европската кошарка. Не, не станува збор за трансфер, туку за нешто сосема друго. Турската компанија Догуш, која во моментов е спонзор на...

Кожув со уште еден пораз во БИБЛ: Пеќ далеку подоминантен

Далеку од изданието да Фени од синоќа, вечерва Кожув во рамките на четвртфиналето од БИБЛ лигата беше убедливо поразен од Пеќ со 83:66. Уште на самиот старт, Пеќ покажа доминантна игра, создавајќи во првите десет минути 20:12. Пред полувремето Кожув...

Фени со блага предност ќе патува на реваншот кај Теодо

Фени индустри оствари вечерва победа во првиот четвртфинален натпревар во БИБЛ против Теодо со 100:97, иако таа победа можеше да биде далеку поубедлива. Со +3 Фени следната недела ќе гостува во Црна Гора, и сигурно ќе биде тешка задача за...

Кожув и вторпат поуспешен од Фени Индустри

Кожув попладнево славеше на гости кај Фени во рамките на БИБЛ лигата со резултат 69:70. Ѓевгеличаните имаа одличен старт во кој направија двоцифрена разлика создавајќи предност од 0:10. Подоцна домашниот тим се врати резултатски 7:12, а на крајот од првата...

Карпош Соколи „грмна“ против БИБЛ: Со украдените пари од нас, да ги платите македонските...

Револтирани од односот на БИБЛ, челниците на Карпош Соколи денеска излегоа со официјално соопштение во врска со последниот скандал во регионалното натпреварување. Како што е познато, Карпош Соколи ја напушти БИБЛ лигата откако претходно доби драконска казна за неколку наводни...

Карпош Соколи се збогуваат со БИБЛ лигата

Со оглед на тоа дека македонскиот претставник во БИБЛ лигата не ги подмирил финансиските обврски, одлуката и официјално гласи дека Карпош Соколи ќе биде исклучен од понатамошниот тек на натпреварувањето и дека ќе заврши на четвртата позиција во Топ...

Тесна, но голема победа на Фени во Бугарија против Берое

Кавадаречкиот тим Фени Индустри, вечерва оствари доста важен триумф над бугарската екипа Берое (66:68), и овој триумф ги носи сега на чекор од втората позиција на табелата. За Фени следен чекор е евентуална победа против Кожув, со што ќе псе...

БИБЛ: Победа над Пеќ, лидерска позиција на табелата и полуфинале за Куманово

Кошаркарите од Куманово со вечерашната победа над Пеќ (80:76), во 3. коло од втората фаза во БИБЛ натпреварувањето, обезбедија полуфинале во ова регионално натпреварување, и лидерска позиција во групата Д. Најсериозната закана за Куманово се случи во третиот дел, кога...

БИБЛ драми: Карпош Соколи во знак на револт кон судијата се повлекоа од натпреварот

Карпош Соколи вечерва не го заврши мечот од БИБЛ лигата против тимот на Теодо, поради низата сомнителни одлуки, кои проценија дека одат на нивна штета. Видно разочарани од судиските одлуки, тренерот на скопската екипа Драган Николиќ, реши да ги повлече...

Српската кошаркарка ја отвори душата: Ме убиваше од ќотек…

Најдобрата српска кошаркарка Милица Дабовиќ ја отвори душата откако нејзиното поранешно момче Шиме Шиклиќ Симон физички ја нападна во неделата навечер. На општо изненадување, таа откри дека ова не било прво тепање, туку постојано ја "убивал од ќотек". Освен тоа,...