КОШАРКА / БАЛКАН

Химки го освои Белград: Антиќ и Звезда во непрепознатливо издание

Финската екипа Химки вечерва славеше на гостувањето во Белград кај Црвена Звезда со 70:79. Црвена Звезда пред своите гледачи одигра прилично лош натпревар, што докажува и конечниот исход. Слаб скор на оваа средба имаше и македонскиот кошаркар Перо Антиќ, кој...

(ВИДЕО) Хрватските кошаркари ги прават најглупавите грешки на годината во НБА лигата

Хрватските кошаркари правеа вистински глупости во последната вечер од НБА лигата. Легендарниот Шекил О'Нил си најде две жртви од овие простори за својата емисија посветена на најсмешните случки во НБА лигата, наречена „Shaqtin a Fool“. Првата жртва е Марио Хезоња чија...

Американецот од Блокотехна најдобар играч во БИБЛ

Двејн Бенџамин еден од двајцата интернационалци од САД во редовите на Блокотехна е најдобар кошаркар во досегашниот дел од регионалната БИБЛ лига. Крилниот играч на клубот од Гевгелија во досегашниот дел од сезоната, заклучно календарската 2017 година е најдобар поентер...

Антиќ: Ќе играм додека се смеам и уживам

Центарот на Црвена Звезда и најдобар македонски кошаркар ја сумираше годината која изминува, изнесувајќи голем број пофалби за своите соиграчи. Во интервју за српските медиуми, поточно „Спортске“, Антиќ даде интересен осврт на изминатата година. Перо Антиќ ужива во Црвена Звезда...

ВИДЕО: Каде е Перо, таму има инциденти – Антиќ и тренерот на Мега на...

Црвена Звезда вечерва победи на гостувањето во Сремска Митровица со 90:85 и го задржа првото место во АБА лигата. Но сепак, натпреварот траеше подолго од очекуваното поради инцидентот на паркетот. Пет минути пред крајот на мечот, Битаџе го фаулираше Лесор...

ВИДЕО: Драматичната победа на Цедевита против Задар во последната секунда

Цедевита ја запиша 10. победа во регионалното натпреварување и се изедначи на врвот од табелата со белградската екипа Црвена Звезда и Будуќност. Задар имаше предност на натпреварот на 6 секунди пред крајот, но драмата го достигна зенитот на возбудување во...

Во Звезда сонуваат дека традицијата ќе продолжи: Каде е Антиќ, таму е и фајнал-фор...

Дали успешната серија на Перо Антиќ ќе продолжи? Во Црвена Звезда сигурно сонуваат за такво нешто. Враќањето на Перо Антиќ се покажа како полн погодок за Црвена Звезда. Како што одминува сезоната, белградските „Црвено-бели“ играат се подобро, а улогата на...

Толку беше: Шут-карта за Заре Марковски од Трабзон

Поранешниот селектор на македонската репрезентација Заре Марковски повеќе не е тренер на Трабзон. Турскиот прволигаш има само три победи во досегашните 11 кола од домашното првенство што не одговара на амбициите на клубот од пред почетокот на сезоната. Во моментов...

Перо Антиќ и Црвена Звезда се вклучија во акцијата за малиот Јане Велковски

Малиот херој Јане Велковски, за кого Македонија и светот разбраа по европскиот Суперкуп во Скопје и понатаму добива поддршка од големите спортски ѕвезди и клубови од Македонија и пошироко. По поканата од големата ѕвезда на Манчестер Јунајтед Пол Погба, да...

Младиот кошаркар на Црвена Звезда има од кој да учи: Со огромна почит ги...

Момчето за кое се почесто и се погласно се зборува во регионот е Дејан Давидовас, крилото на Црвена Звезда кое принудно игра како плејмејкер. Иако има 202 сантиметри, тој одлично се снаоѓа во улогата на организатор на играта, а...