КОШАРКА / АБА ЛИГА

Збогум АБА – Македонија до догледно време без излез на Јадранот

Денес од состанокот на АБА лигата во Белград стигна лоша информација за македонските љубители на кошарката. Иако се најавуваше, нема да има проширување на првата АБА лига, па така МЗТ Скопје откако испадна сезонава, догодина нема да игра, а ниту...

Уште еден срам: МЗТ Скопје замрзна во Бар

МЗТ Скопје со само три победи го заврши годинашниот настап во АБА лигата. За крај, доживеа убедлив пораз на гостувањето кај Морнар со 75:106. Домаќините доминираа во текот на сите 40 минути, во осмата поведоа со 21:6, а нешто подоцна...

МЗТ Скопје без тренер и без пола тим на „туризам“ во Бар

Од екипата на МЗТ Скопје Аеродром информираа дека на вечерашниот меч против Морнар  од клупата ќе биде предводен од помошниот тренер Ѓорѓи Кочов, откако во последен момент прв стратег наместо за Бар поради семејни обврски морал итно да замине во...

Антиќ се врати во елемент – Црвена Звезда како прва по регуларнио дел од...

Српскиот првак и актуелен шампион на АБА лигата, Црвена Звезда во 21. коло, претпоследно од регуларниот дел од сезоната славеше над Игокеа со 82-76 и со тоа го осигура првото место на табелата пред стартот на плеј-офот. Иако екипата од...

Лукајиќ: Достојно да го одиграме последниот натпревар во АБА пред нашите навивачи

По пауза од речиси еден месец поради одигрувањето на завршниците од националните купови и репрезентативниот прозорец на ФИБА, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром викендов ќе ги продолжат настапите во АБА лигата и тоа со утрешниот меч на домашен терен...

МЗТ добива две засилувања за Цедевита, но Трајковски ќе паузира две недели

Паузата поради репрезентативниот прозорец на ФИБА, тренерот на МЗТ Скопје, Жељко Лукајиќ, го искористи прво за рекуперација на екипата по завршниот турнир од Купот на Македонија каде што по деветти пат екипата од Аеродром дојде до победничкиот пехар, а...

Антиќ и понатаму надвор од терен – го пропушта и Задар, но познато кога...

Македонскиот интернационалец Перо Антиќ поради повреда веќе извесен период е надвор од терените. Антиќ ќе го пропушти и следниот меч, против Задара во АБА лигата, но добра вест е што започна да тренира. Стручниот штаб на белградските „црвено-бели“ планира Антиќ да...

Дебакл за крај на испаднатиот МЗТ Скопје

МЗТ Скопје доживеа уште еден понижувачки пораз во АБА лигата со кој дефинитивно стави крај на својата најлоша сезона во регионалното натпреварување. На гости кај Будуќност, македонскиот шампион загуби со 62:104, но уште по победата на Цибона денеска беше јасно...

Дебакл на Аеродромци на домашен терен: На овој МЗТ местото не му е во...

Екипата на МЗТ Скопје доживеа уште еден тежок и убедлив пораз во рамките на АБА лигата, откако вечерва на домашен терен во СЦ „Јане Сандански“ претрпе вистински дебакл од словенечка Олимпија која славеше победа со огромни 55:96. Ова е уште...

МЗТ Скопје како аеродром – еден доаѓа, друг заминува

Политиката на МЗТ Скопје, воопшто и ако ја има во клубот, последните неколку години не наликува на ништо. Македонскиот кошаркарски првак не само што служи за потсмев во регионот, туку веќе е и големо разочарување кај своите навивачи Аеродромци буквално...SEAT
DUSTER
SEAT
Letna Avantura so Dunlop

Golf

Gastrogard
GoodNature
NISAN
totalTV
Avtomakedonija

totalTV