КОШАРКА / АБА ЛИГА

Карпош Соколи прегазен – Црвена Звезда се прошета низ Скопје

Тимот на Црвена Звезда вечерва се прошета на гостувањето во Скопје, тие беа убедливи и го совладаа Карпош Соколи со 98:61. Карпош Соколи немаше никаква шанса на овој натпревар, по серијата на 8 победи за Карпош Соколи, сега им следуваше...

Се отвори шанса за “соколите”: Звезда десеткувана доаѓа во Скопје

Актуелниот јадрански првак Црвена Звезда се соочува со многу проблеми пред утрешното гостување кај Карпош Соколи. Тренерот Дејан Радоњиќ денеска објави дека поради повреди не може да смета на двајца исклучително важни кошаркари Немања Дангубиќ и Милко Бјелица. Поради тоа,...

МЗТ има златно крило: Џош Скот е МВП на колото во АБА лигата

Кошаркарот на МЗТ Скопје, Џош Скот уште еднаш ја покажа својата вредност откако го освои МВП признанието за 22. колото од АБА лигата. Во дуелот со Крка, кој за МЗТ беше мошне важен во битката за опстанок, Американецот постигна 24...

Звезда во Скопје е луксуз: Високи цени за билетите

Дуелот од 23. коло од АБА лигата помеѓу Карпош Соколи и Црвена Звезда во СЦ „Борис Трајковски“ ќе можат да го гледаат само оние кои имаат добри финансиски услови. Имено, цената на влезницата за дуелот кој на програмата е закажан...

МЗТ конечно на вистински колосек: Крка „падна“ во „Јане Сандански“ во директната битка за...

Кошаркарите на актуелниот македонски шампион МЗТ дојдоа до третата победа во низа, за првпат сезонава, и сега се на вистинскиот колосек да се изборат за опстанок во Јадранската лига. Во пресрет на почетокот на шампионатот на МЗТ му се предвидуваше...

Некомплетниот Карпош Соколи катастрофално загубија во Црна Гора

Карпош Соколи се поразени на гостувањето во Подгорица кај екипата на Будуќност со 95:61. Уште од самиот старт, мечот од АБА лигата се знаеше во кој правец оди, бидејки домаќинот направи клучна предност со +20, односно 35-15, а како одминуваа...

Клоф предводник во Топ5 конкуренцијата на акции во АБА (Видео)

Кошаркарот на МЗТ Скопје, Чарлон Клуф е најдобар во рамки на забивањата во регионалната АБА лига за изминатиот месец. Тој го совлада според бројот на гласови својот противник, Јона Болден од ФМП со 353 гласа наспроти 351, добиени по официјалното...

Крилото на Карпош Соколи е МВП на колото во АБА лигата

Српскиот крилен играч Драган Лабовиќ е МВП на 21. коло на АБА лигата. Во дуелот против ФМП, тој постигна 21 поен, осум скока, шест украдени топки и две асистенции за 32 минути на теренот и оствари индекс 30. Поголем индекс...

МЗТ конечно во победнички стил: Македонскиот шампион триумфално во Љубљана

МЗТ Скопје конечно се врати на победничките патеки, триумфирајќи два пати во низа во регионалната АБА лига. МЗТ славеше вечерва во Љубљана против Унион Олимпија со 72:91. Уште од самиот старт беше видлива разликата во формата на македонскиот шампион. Резултатот течеше...

Драматично: Соколите по продожението славеа над ФМП (Видео)

Највозбудливиот меч од АБА лигата несомнено беше одигран во Скопје вечерва, на кој Карпош Соколи по продолжение триумфираа над ФМП. Кошаркарите на Соколи славеа над ФМП со 88:81 во драматичен меч. Необичен тек имаше мечот, а на крајот сепак и...