КОШАРКА / АБА ЛИГА

Задар поразен во Скопје: Соколите со јубилејна 10 победа се одјавија

Како што посакуваа, така и завршија, македонскиот претставник во АБА лигата, екипата на Карпош Соколи, вечерва оствари завршен триумф на домашен терен во АБА првенството против Задар со резултат 85:79. Почетокот беше добар за гостите, имаа на неколку наврати двојна...

Дебакл за МЗТ, но младиот Настовски се запиша во историјата на АБА (Видео)

Големиот пораз од Будуќност, МЗТ Скопје ќе се обиде да го заборави брзо, но резултатот и во иднина ќе ги прогонува. Но што се однесува до една од позитивностите во нивни редови, нивниот млад 16 годишен играч, Андре Настовски, забележа...

Будуќност си поигра и го посрамоти МЗТ Скопје во АБА лигата

Црногорската екипа Будуќност му нанесе нов пораз на МЗТ Скопје, овој пат со резултат 92:61, со што ги остави МЗТ на само 8 победи сезонава во АБА. Поразот од Партизан за МЗТ се повтори, овој пат од друг противник. МЗТ...

МЗТ го избрка Даниел Кларк

Резултатите во АБА лигата придонесоа за да се расчистат некои работи во редовите на актуелниот македонски шампион. Поразите и борбата за опстанок во јадранското кошаркарско друштво резултираа со кратење на составот, односно заминување на оние кои не ја оправдаа довербата...

Лудница на Јадранот: АБА лигата го менува форматот поради ФИБА

По три сезони со класичен плеј-оф, од идната година АБА лигата најверојатно ќе го врати завршниот турнир, т.н. Фајнал фор. Вакво нешто најавуваат хрватските медиуми откако стана јасно дека регионалното натпреварување ќе мора повторно да го менува својот формат за...

Аеродромски сивило: МЗТ Скопје направи чекор назад кон дното во АБА

Иако вечерва императив беше победа во Скопје против Игокеа, МЗТ Скопје не успеа да издејствува победа пред празната сала во „СЦ Јане Сандански“. МЗТ Скопје загуби со 71:67. Следните два предизвици се гостувањето кај Будуќност, но и доаѓањето на Морнар...

АБА: Карпош Соколи имаше темпо за сензација, но на крајот капитулираа во Загреб

Карпош Соколи вечерва на гостувањето во Хрватска против Цедевита, беше поразен, иако сценариото и конечниот исход можеа да бидат поинакви. Македонскиот претставник во АБА лигата имаше водство скоро до крајот на третата четвртина, но потоа како да потклекнаа, или како...

Фијаско на „металците“ кај ФМП, кој броеше до 101

Тимот на ФМП вечерва го демонтира МЗТ Скопје, кој зад своето конто го запиша 15-от сезонски пораз во регионалното кошаркарско првенство со 101:82. МЗТ Скопје делуваше доста инфериорно кон ФМП, кој скоро цел натпревар го држеше под своја контрола, иако...

Да се заборави елиминацијата од Купот: МЗТ ослабен гостува кај ФМП

Стручниот штаб заедно со кошаркарите на МЗТ Скопје немаат премногу време за анализа на полуфиналната елиминација во Купот на Македонија по неочекуваниот пораз од Фени индустри, со оглед што уште вечерва продолжуваат со настапите во АБА-лигата и тоа на...

(Видео) Кошаркарот на МЗТ Скопје со еден од петте најатрактивни потези во АБА лигата

Кошаркарот на МЗТ Скопје, Шарлон Клоф, одново си обезбеди место во изборот на најдобрите потези во АБА лигата. Бекот на „Штрковите“ повторно се најде меѓу петте најдобри, овојпат на петтото место за фантастичната игра во одбрана и блокадата на дуелот...