КОШАРКА / АБА ЛИГА

Војна пред финалето од АБА лигата: Хрватите во жесток напад на Звезда

Хрватските медиуми ја почнаа војната пред почетокот на финалната серија од АБА лигата меѓу Цедевита и Црвена Звезда. Причина за нападот против српскиот првак е суспензијата што АБА лигата му ја изрече на тренерот на Цедевита, Вељко Мршиќ кој нема...

Црвена Звезда против Цедевита во финалето од АБА лигата

Белградскиот состав репризно ќе ја стартува битката за трофејот во АБА лигата против Цедевита, откако Црвена Звезда вечерва славеше против Будуќност убедливо 82:59. Контролата на резултатот во текот на целиот меч и припадна на Црвена Звезда со што очекува го...

Драма во „Пионир“ – Некогаш беше Кецман, денес тоа е Хечер (Видео)

Кошаркарот на Партизан Вилијам Хечер веќерва им ја украде победата на Цедевита со кош во последната секунда од драматичниот меч во „Пионир“. Партизан победи со 74:73, а најзаслужен на крајот се покажа Хечер, кој ги обнови сеќавањата против хрватската екипа,...

(Видео) Карпош Соколи и Андреј Настовски во Топ 10 моментите кои ја одбележаа годината...

По крајот на регуларниот дел во регионалното кошаркарско друштво, АБА лигата ги објави десетте највпечатливи моменти кои ја одбележаа оваа сезона. Место во оваа листа најдоа и македонскиот куп-освојувач и дебитант на Јадранот Карпош Соколи, како и младиот кошаркар на...

Партизан не умее да излезе на крај со Цедевита

Кошаркарите на Цедевита славеа во првиот меч од полуфиналето од плеј-офот во АБА лигата во Загреб над екипата на Партизан. Најголемиот дел од мечот мина во знакот на домашната екипа која заслужено триумфираше, а Партизан само на моменти потсетуваше на...

Ни Звезда, ни Партизан: Најдобриот играч во АБАлигата е од Олимпија (ВИДЕО)

Наспроти големиот број ѕвезди во екипите на Црвена Звезда, Партизан Цедевита и Будуќност, најкорисниот играч во АБА лигата во основниот дел од сезоната е член на Унион Олимпија. Станува збор за српскиот крилен центар Никола Јанковиќ кој го доби признанието...

Тројца од Звезда, по еден од Партизан и Цедевита: Ова е петорката на сезоната...

Еден ден под завршувањето на основниот дел од сезоната, АБА лигата ги објави имињата на најдобрите петмина кошаркари. Нема големи изненадувања бидејќи тројца од петте се од Црвена Звезда која убедливо го освои првото место на табелата со биланс од...

Кај МЗТ ништо ново: Нов пораз во АБА, сега во Скопје од Морнар

Кога е во прашање МЗТ Скопје, нема ништо ново, тие забележаа нов пораз во АБА првенството, денеска беа совладани пред своја публика од Морнар со 63:69. Иако гостите беа поконкретни на почетокот од дуелот, МЗТ Скопје подоцна наметна резултатска позитива...

Крај на АБА лигата за Соколите: Нов пораз за Карпошани

Карпош Соколи ја завршија сезоната во АБА лигата, откако на гости загубија од Лекс со 82:69. Македонскиот претставник во првите три четвртини беше достоен противник, но последните десет минути домаќините го искористија па со сигурен напад и агресивна одбрана успеаа...

(Видео) Кендрик Пери од Карпош Соколи е МВП на колото во АБА лигата

Бекот на Карпош Соколи, Кендрик Пери, во текот на целата сезона е еден од лидерите на овој тим и американскиот интернационалец игра се подобро и подобро од натпревар во натпревар како што доаѓа крајот на сезоната. Тој имаше одличен настап...
SEAT

DUSTER
SEAT

MEGASPORT

Gastrogard
SEAT
GoodNature

NISAN
totalTV
Avtomakedonija

totalTV