ФУДБАЛ

Анчелоти се изјасни по повод можното заминување од Минхен

Пред неколку дена, поранешниот ас на Баерн Минхен, Марио Баслер, потенцираше дека се подготвува тренерска смена на кормилото на Баерн, и дека веќе е познат новиот клуб на Анчелоти. Денеска се јави и самиот Анчелоти кој детално образложи што е...

Венгер ќе го одбие(л) Јунајтед во минатото, а еве и зошто…

Откако беше извадена автобиографијата на Мартин Едвардс, еден од поранешните водечки луѓе на Манчестер Јунајтед, во која пишуваше дека Венгер бил нивниот избор, при евентуално повлекување на Фергусон во 2002 година. Таа спомената година, постоела голема шанса Фергусон да замине...

Чеферин без влакна на јазикот: Не се плашиме, можеме да го казниме ПСЖ

Претседателот на УЕФА, Александеер Чеферин, открива дека неговата организација воопшто не се плаши да го казни ПСЖ доколку се утврди вина во трансфер работењето. ПСЖ е веќе под истрага од страна на УЕФА, и доколку навистина се докаже дека има...

Каде ли е крајот: Меси наскоро ќе собори уште еден голгетерски рекорд

Најдобриот светски фудбалер Лионел Меси одлично ја почна новата сезона - во првите три кола од Ла Лига веќе постигна пет гола и е убедливо на чело на листата на стрелците. Во саботата против Еспањол го постигна првиот хет-трик по...

Познат судијата за дебитантскиот настап на Вардар во групната фаза од Лигата Европа

Дански арбитар ќе им суди на Вардар и Зенит во првото коло од групната фаза на Лигата Европа. Неговото име Јакоб Келет, минатата недела наполни 37 години, а судија на ФИФА е од 2011 година. Во данското првенство е еден...

Валверде донел одлука: Барса против Јувентус со ново напаѓачко трио

Петкратниот европски првак Барселона ќе го почне новиот поход кон титулата во Лигата на шампионите со ново напаѓачко трио. По заминувањето на Нејмар, во првите три кола Барса почнуваше со различни комбинации. Поради повредата на Суарез, тој ги пропушти воведните...

„Летна“ првата менаџерска глава во Премиер лигата

Само четири кола беа доволни да дојде до првиот менаџерски отказ во Премиер лигата. Сосема очекувано, го доби досегашниот предводник на Кристал Палас, Франк де Бур откако лондонскиот тим во првите четири натпревари не само што не успеа да освои...

Јунајтед подготвува „бомба“ во јануари: Мурињо го носи омилениот фудбалер од Баерн

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо планира во јануарскиот преоден рок да си ја исполни својата долгогодишна желба и да го донесе омилениот фудбалер од Баерн. Се разбира, станува збор за Томас Милер кој не е во добри односи со...

Ливерпул во тотален хаос: Кутињо одбил да игра во Лигата на шампионите!?

Еден од најдобрите светски фудбалери Филип Кутињо нема да игра за Ливерпул во Лигата на шампионите, тврдат англиските медиуми. Неговиот трансфер во Барселона летово пропадна во последен момент и тој беше пријавен за настап во ЛШ од страна на "црвените",...

Кејн може да боде подобар и од Батистута, смета тренерот на Тотенхем

Менаџерот на Тотенхем Маурисио Покетино смета дека ѕвздата на неговиот тим Хари Кејн може да го надмине легендарниот аргентински фудбалер Габриел Батистута. Покетино му беше тимски колега на Батистута во Росарио (сегашен Њувелс Олд Бојс) а беа и соиграчи во...