ФУДБАЛ / СВЕТ

Андора слави бод по цели 12 години

Селекцијата на Андора ноќеска освои голем бод со кој се запишаа во историјата по цели 12 години. Тие одиграа (0:0) против Фарски Острови, и по цели 12 години освојуваат бод, по што имаат причина за славје, иако репрезентацијата на Фарските...

Мертенс провокаторот – малку недостасуваше за голем инцидент (видео)

Белгија и Грција вечерва одиграа натпревар без победник (1:1), домаќините на овој натпревар се спасуваа во последните моменти, со тоа што преку Лукаку постигнаа гол, со кој си го задржаа лидерското место на табелата во нивната група. На овој натпревар,...

Барса го прави Кројф уште поголем: Холанѓанецот ќе биде „столб“ пред стадионот!

Претседателот на шпанскиот гигант Барселона, Жозеп Бартомеу, денеска најави дека нивниот поранешен играч и легенда на клубот, кој воедно беше и тренер на Барселона, Јохан Кројф, ќе добие голем споменик пред влезот на „Камп Ноу“. Кројф е дел од историјата...

Кикс на годината: Турците го побараа да игра за репрезентацијата, затоа што презимето му...

Иако нема никаква поврзаност со Турција, фудбалерот на Хофенхајм бил повикан да игра за оваа репрезентација. Фудбалската федерација на Турција испратила повик до Никлас Зуле, дефанзивецот на Хофенхајм. Причината за тоа е тој да настапува за репрезентацијата на Турција, но Зуле...

Како никогаш да не бил: ФИФА го понижи Сеп Блатер!

Светската фудбалска организација (ФИФА) синоќа ја тргна металната плоча со името на поранешниот претседател Сеп Блатер од своето седиште во Цирих. Плочата на која освен Блатер, беа испишани имињата на сите членови на Извршниот комитет на ФИФА, стоеше пред седиштето...

Навивачите на Албанија направија прекин на мечот во Италија (Видео)

Вечерва се играат повеќето квалификациски натпревари за Светското првенство во Русија идната година. Селекцијата на Италија на домашен терен ја пречекува вечерва Албанија, а по 12. минута, домаќините водат со 1:0, со голот кој го постигна Де Роси од пенал. Но се...

Тоа е Кина: Казнет фудбалерот кој го исмеваше Пато

Фудбалерот на Шангаи, Шенсуа Сун Шилин, е казнет од страна на фудбалската федерација на Кина, поради тоа што му фаќаше сеир на Алесандре Пато, кој настапува за тимот на Тианџин Кванџин, по промашувањето на пеналот. Пато во последните минути од...

Игнорантскиот однос на Аргентина кон Икарди веќе станува понижувачки

Гонзало Игуаин нема да има право на настап за репрезентацијата на Аргентина во следниот натпревар против Боливија, а селекторот Бауза на негово место го повика напаѓачот на Ривер Плата. „Пипита“ против Чиле на „Ел Монументал“ заработи жолт картон кој автоматски...

И тој знае да ги загуби нервите: Меси сочно го пцуеше помошниот судија (ВИДЕО)

Најдобриот светски фудбалер Лионел Меси ги загуби нервите на синоќешниот натпревар против Чиле во рамките на квалификациите за Светското првенство во Русија. Незадоволен од неколку сигнализации на помошниот судија, фудбалерот на Барселона влезе во жесток конфликт со првиот помошник Марсело...

Бразил веќе е на Мундијалот, Меси се грижи таму да биде и Аргентина (ВИДЕО)

Репрезентацијата на Бразил дојде на само чекор до пласман на Светското првенство во Русија откако ноќеска го совлада главниот ривал за првото место Уругвај и тоа на гостински терен со 4-1. https://www.youtube.com/watch?v=yZb83x0pFmg Ѕвезди на вечерта беа Паулињо и Нејмар, првиот постигна...