ФУДБАЛ / СВЕТ

Барселона застана во одбрана на Меси: Ова е голема неправда

Случајот „Меси“ го прокоментира и Барселона. Каталонскиот гигант денеска остро ја критикуваше Светската фудбалска федерација (ФИФА) по одлуката да го суспендира Меси поради навредувањето на судиите. „Барселона изразува изненадување и огорчување поради акцијата на ФИФА. Четири натпревари казна се целосно неправедни...

Невиден хаос во Чикаго: Пристигна Бастијан Швајнштајгер (ВИДЕО)

Германската фудбалска легенда Бастијан Швајнштајгер синоќа пристигна во Чикаго и веднаш предизвика лудница кај локалните фанови. Нетипично за американскиот фудбал, на аеродромот О'Хер се собраа илјадници љубители на овој спорт, навивачи на Чикаго Фајр, но и на Баерн Минхен кои...

Скандал на повидок: Светскиот шампион го бојкотира Мундијалот во Русија?

Репрезентацијата на Германија најави бојкот на претстојното Светско првенство во Русија, објави денеска рускиот портал Газета.ру. Вакво нешто може да се случи поради политички причини, а како дел од војната на најмоќната членка на Европската унија со Русија. Пред неколку...

Аргентина на нозе: Марадона е виновен за суспензијата на Меси!?

Легендата на аргентинскиот и светскиот фудбал Диего Марадона имал огромно влијание врз одлуката за суспензија на Лионел Меси што вчера ја донесе ФИФА. Таква тврди новинарот Гонза Ступененго според кого Марадона ја искористил позицијата на амбасадор на ФИФА и извршил...

Историја се пишуваше во Париз: Видео снимките го решија победникот на мечот Франција-Шпанија (ВИДЕО)

Да немаше примена на видео технологијата на синоќешниот меч меѓу Франција и Шпанија во Париз, веројатно "триколорите" сега ќе го славеа триумфот над поранешниот европски и светски шампион. Вака, Шпанија ја однесе победата со 2-0 во мечот кој по многу...

Го нема Меси, нема победа: Аргентина посрамена, “виси” пласманот на Мундијалот (ВИДЕО)

Репрезентацијата на Аргентина, и официјално, без Лионел Меси е само група граѓани кои не знаат што да прават еден со друг. https://www.youtube.com/watch?v=lsUyFzwvUpc Дефинитивниот доказ за тоа стигна синоќа по поразот од Боливија со 0-2 во квалификациите за Светското првенство во Русија....

Голем удар за „Гаучосите“’ пред гостувањето во Боливија

Светската фудбалска федерација го суспендираше фудбалерот на Аргентина, Лео Меси, на четири натпревари, поради навредувањето кон линискиот судија. Голгетерот на Барселона ќе го пропушти гостувањето на „Гаучосите“ во Боливија ноќта помеѓу вторник и среда, во квалификациите за СП 2018 година. Меси...

Хорор во Шангај: Се запали стадионот на Тевез (ВИДЕО)

Стадионот на кинескиот прволигаш Шангај Шенхуа утринава беше зафатен од силен пожар. Медиумите од Кина велат дека причините уште не се познати, но барем засега нема информации за жртви. Огнот ги зафатила трибините, а потоа и теренот и чадот е...

(Видео) Судиите не слушнале ништо, но ФИФА тврди дека Меси го пцуел судијата: Му...

Аргентинскиот фудбалски сојуз ја прими пријавата на ФИФА против Меси. Според шпанскиот весник „Марка“, играчот на Барселона наводно го пцуел и навредувал бразилскиот линиски судија во натпреврот против Чиле, поради што Меси би можел да го пропушти денешниот натпревар...

(Видео) Хаос во Париз: Хулигани го прекинаа пријателскиот натпревар, нападнат репрезентативецот на Сенегал

Репрезентациите на Сенегал и Брегот на Слоновата Коска синоќа во Париз играа пријателски натпревар, кој не го дочека својот крај. Виновници за тоа се хулиганите кои до 88. минута втрчаа на тартан патеката, а потоа и на теренот, а најлошо...