ФУДБАЛ / СВЕТ

Роналдо го избра својот моќен тим од 11 фудбалери (Фото)

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Бразилецот Роналдо, ги избра своите најдобри 11 играчи кои смета дека го составуваат идеалниот фудбалски тим. Легендарниот голгетер на позицијата голман го избра Џиџи Буфон, додека стоперскиот тандем е со Канаваро и Малдини. По...

ФОТО: Роналдо и друштвото со воен авион пристигнаа во Андора

Португалската фудбалска селекција, предводена од првата звезда на тимот, Кристијан Роналдо утре го игра квалификацискиот натпревар со Андора. Се ќе беше во реди и овој меч немаше да предизвика толкава јавна фама, ако португалците не се решеа на пад кон...

(Фото) Италијанците во ново руво против Македонија: „Азурите“ ги претставија новите дресови

Репрезентацијата на Италија вечерва во Торино ќе ја пречека фудбалската репрезентација на Македонија во претпоследното коло од квалификациите за Светското првенство во Русија. Италијанската фудбалска федерација пред неколку дена го промени логото на репрезентацијата, а сега „Азурите“ ќе добијат и...

(Фото на денот) Бразил го „позајми“ шпицот на Боливија

Синоќа во рамки на јужноамериканските квалификации за Светското првенство во Русија се соочија две репрезентации кои немаа никаков резултатски императив. Бразил одамна е веќе во Русија, додека Боливија е одамна отпишана во квалификациите и го завзема последното место на табелата. Сепак,...

Лудило во Јужна Америка, заплет во стилот на Хичкок – шок, драма, калкулации и...

Црна ноќ во Буенос Аирес. Шок и хаос на „Ла Бомбоњера“ во предградието Ла Бока. Аргентина повторно не успеа да победи, но за нивна среќа јужноамериканските квалификации за СП се убедливо најлудите и најнепредвидливите, па во иста ноќ и...

Срамота: Аргентина не постигнала гол од последните 73 шута!

Репрезентацијата на Аргентина е пред сензационална елиминација од Светското првенство во Русија што веројатно нема да му се допадне никому, а најмалку на организаторот. Но, такво нешто може многу лесно да се случи ако се има предвид катастрофалната реализација на...

Вембли како некогаш Градски: Навивачите се забавуваа со пуштање авиончиња (ВИДЕО)

Репрезентацијата на Англија официјално го потврди пласманот на Светското првенство во Русија, но навивачите на Вембли воопшто не беа воодушевени од тоа што го видоа од своите фудбалери против Словенија на вчерашниот натпревар. За тоа колку беше здодевен дуелот најдобро...

Мајстор за драма: Катанец пред камери си поднесе оставка (ВИДЕО)

Поранешниот македонски селектор Сречко Катанец поднесе оставка од истата функција во словенечката репрезентација само неколку минути по несреќниот пораз од Англија во квалификациите за Светското првенство. Словенците имаа само минимални шанси за пласман во баражот за Мундијалот, но и тие...

Дури сега станува драматично: Аргентина пак не успеа да победи, виси пласманот на Мундијалот...

Актуелниот светски вицешампион Аргентина не успеа да го победи Перу на домашен терен и во пресрет на последниот квалификациски натпревар сериозно виси во обидот да обезбеди пласман на Мундијалот во Русија. Пред преполни трибини на "Ла Бомбониера" во Буенос Аирес,...

Германија и Англија патници на СП во Русија: Кејн го „стресе“ Вембли во 94...

Вечерва на програмата беа квалификациски натпревари во рамките на групната фаза пред Мундијалот кој не очекува идната година во Русија. Во групата Ц, Чешка победи на гостувањето кај Азербејџан со 2:1, Норвешка со 8:0 го совлада Сан Марино, додека Германија...