ФУДБАЛ / СВЕТ

Чилеанците сами си ја скроија судбината и тоа одамна: Со жалба добија службена победа...

Дека правото и правдата често немаат врска едно со друго, на потешкиот начин го дознаа и фудбалерите на Чиле. Актуелниот двократен шампион на Јужна Америка во квалификациите за СП во Русија освоија 26 бода, исто како и Перу, но поради...

Фудбалот е чудо, а Мундијалот божество: Во Панама прогласен национален празник по пласманот на...

Репрезентацијата на Панама се избори за прв историски пласман на едно Светско првенство. Панама синоќа пред домашните навивачи ја совлада селекцијата на Костарика со 2:1 и на тој начин за прв пат во својата историја се пласираше на едно Светско...

(Видео) Аргентинците го победија Еквадор и славеа како веќе да го освоиле Мундијалот

Аргентина предводена од неверојатниот Лионел Меси го фати „последниот воз“ за Русија и успеа да се пласира на Светското првенство идната година откако во последното коло славеше со 1:3 на гостувањето во Кито кај Еквадор, благодарение на хет-трикот на...

Неутралните фанови нема на кого, па повторно го тролаат Санчез (Фото)

Бразил со уверливи 3:0 го совлада Чиле и им ги сруши шансите за евентуален пласман на Мундијалот во Русија идната година. Со головите на Паулињо и два на Габриел Хесус, победата на Бразил не беше под знак прашалник на оваа...

Грците се испотепаа меѓусебно на мечот со нашиот „крвник“ Гибралтар (ВИДЕО)

Младата репрезентација на Македонија загуби на срамен начин од селекцијата на Гибралтар со 1:0, што беше причина за големи критики во македонската јавност. А што се однесува до сениорската репрезентација на Гибралтар, тие гостуваа во Пиреа, Грција, каде загубија со...

Панама слави пласман на СП – тивкиот херој е дечкото кој ги брка топките...

Панама го слави првиот пласман на СП во своето постоење, а јунак на тоа е можеби и еден млад дечко, кој беше во улога на „ball boy“ или дете кои ги трчка залутаните топки околу стадионот. Селекцијата на Панама иако...

Скандалозна коалиција: Фалкао и друштвото го „наместија“ мечот со Перу (ВИДЕО)

Кога им стана јасно и на Пери и Колумбија дека имаат резултат кој ги води на Мундијалот во Русија, тие на сред меч склопија пакт за да не се напаѓаат меѓусебно. Колумбија ќе оди на Мундијалот во Русија како четвртопласирана,...

Англичаните тврдат – Бејл за 100 милиони се сели во Манчестер Јунајтед

Англиските медиуми се позасилено пишувааат за можниот трансфер на репрезентативецот на Велес, Герет Бејл од Реал Мадрид во Манчестер Јунајтед. Како што се наведува, првиот човек на „кралевите“, Флорентино Перез веќе е уморен од чекање на Бејл кој никако нема...

ФИФА со суспензија за Пакистан поради мешањето на државата во федерацијата

Светската фудбалска федерација (ФИФА) денес донесе одлука за суспензија на Фудбалскиот сојуз на Пакистан (ПФФ), а причината за ова е мешањето на пакистанските државни органи во неговата работа. Суспензијата на сила стапува веднаш а причината за ова е бидејќи просториите...

Селекторот на Бразил, Тите: Ние сме фаворит број еден за златото на Мундијалот

Бразил со победа од 3-0 над Чиле ги заврши квалификациите за пласман на СП и тоа убедливо завршувајќи на првото место во групата со освоен 41 бод. Селекторот на „кариоките“ Тите по мечот истакна дека неговиот тим е главен...