ФУДБАЛ / СВЕТ

Револуција во фудбалот: Поради Суарес, ФИФА воведе ново правило

На еден месец пред Светското првенство во Русија, ФИФА воведе нови правила кои треба да се имплементираат на собирот на најквалитетните репрезентации на планетата. Првпат во нив се спомнува гризење како причина за доделување црвен картон. Причина за тоа е...

Маркез со можност за настап на петти Мундијал

Фудбалерот на репрезентацијата на Мексико Рафаел Маркез (39 години) се најде на списокот на играчи, кои ги соопшти селекторот на оваа репрезентација Хуан Карлос Осорио. Доколку Маркез успее да влезе на листата од 23 играчи кои се приавуваат за Мундијалот...

Нејмар се очекува да истрча на „Енфилд“

Првата ѕвезда на бразилскиот фудбал Нејмар, најверојатно првиот натпревар по повредата и операцијата во март ќе го одигра на теренот на премиерлигашот Ливерпул, каде неговата репрезентација Бразил ќе игра против Хрватска во рамките на посготовките за Мундиајлот во Русија. -...

Ова не се случило досега: Играч на Реал сам се исфрли од Мундијалот

На денот кога голем број селектори ги објавија пошироките списоци за Светското првенство во Русија, се случи нешто што малкумина очекуваа. Искусниот бек на Реал Мадрид на позајмица во Спортинг, Фабио Коентрао ја шокираше нацијата откако одлучи да го одбие...

Тите го објави конечниот список: Бразил ќе има страшен дрим-тим на СП!

Бразил не објави поширок список на играчи за Мундијалот, туку селекторот Тите го објави конечниот список од 23 фудбалери кои ќе ја нападнат светската титула во Русија. Списокот на првиот фаворит на првенството ќе предизвика страв и трепет кај секој...

Тоа се чекаше: Сампаоли пресече, познат е списокот на Аргентина за СП!

Конечно е објавен веројатно и најисчекуваниот список на играчи за Мундијалот. Додуша поширок. Аргентинскиот селектор Хорхе Сампаоли ја обелодени листата од 35 играчи која ќе биде скратена на 23 имиња воочи почетокот на СП во Русија. Она што е најинтересно...

Каква глупост: Славниот клуб од Израел во чест на Доналд Трамп го менува името

Одлуката на Американскиот претседател Доналд Трамп да ја премести амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалин беше дочеката со воодушевување во главниот град на Израел. Освен што еден плоштад во близина на американската амбасада ќе биде преименуван во „Плоштад...

ВИДЕО: Ако мислевте дека Дрогба е за „старо железо“, се лажете – постигна бравурозен...

Поранешниот голгетер на Челси, Дидиер Дрогба и понатаму покажува дека се уште не е за старо „железо“. Со полни 40 години, Дидиер Дрогба и понатаму продолжува со доброто темпо кое го имаше и претходно во Премиерлигата, за сега да игра...

(ВИДЕО) Проектилот на Ибрахимовиќ за малку ќе го искршеше голот!

Златан распали како од топ, а Далас имаше среќа што „проектило“ заврши во стативата од голот. Милиметри го делеа ЛА Галакси од освојување на бод на гостувањето во Тексас. Далас славеше со 3:2, но имаше и многу среќа кога Златан Ибрахимовиќ...

Нејмар има голем страв во себе – причината позната

Бразилецот се опоравува по операцијата на стапалото и очекува да биде потполно подготвен за почетокот на Мундијалот во Русија. Нејмар на почеток од месец март имаше операција на повреденото стапало, па се опоравува во својот роден Бразил, а оваа недела...