ФУДБАЛ / СВЕТ

ВИДЕО: Евоцирање спомени – Пирло и генерацијата на Милан со последниот ЛШ трофеј

Легендарниот Андреа Пирло синоќа официјално се прости од својата играчка кариера, на натпреварот кој беше организиран во негова чест. На овој натпревар, кој заврши со специфичен резултат (7:7), беа многи познати имиња, од кои скоро сите од златната генерација на...

Наинголан не може да се помири: Јас сум единствениот од светска класа кој останува...

Белгискиот интернационалец Раџа Наинголан не може да се помири со одлуката на селекторот Роберто Мартинес да не патува на Светското првенство во Русија. Мартинес вчера го објави списокот на фудбалери, а на него го немаше искусниот играч од средниот ред....

(ВИДЕО) Кога џинот Ибра ги мава мравките

Златан Ибрахимовиќ го доби првиот црвен картон во дресот на Лос Анџелес Галакси. На дуелот со Монтреал Импакт, противнички играч го згазна за ногата, а овој без многу размислување го удри по главата. Од 41. минута, Галакси игра со фудбалер...

Се остварија најавите: Аргентина без својата голема ѕвезда на Мундијалот

Аргентинската фудбалска јавност последните денови беше фокусирана на конечниот список на фудбалери кои ќе играат на Светското првенство. Најмногу на тоа дали ќе игра Мауро Икарди, еден од најдобрите напаѓачи во светот во моментов. Хорхе Сампаоли денеска го даде одговорот. Поранешниот...

Брутален список на „отпишани“: На Шпанија можат да и позавидат и Бразил и Франција

Бразилскиот селектор Тите мораше да отпише еден куп одлични играчи правејќи го конечниот список за Мундијалот. Од сериозни имиња се откажа и францускиот стратег Дидие Дешам. Но, никој нема такви имиња кои отпаднаа од списокот за Русија како што...

Сампаоли пресече: Икарди и уште 11 Аргентинци отпаднаа од списокот за СП!

Се уште не е официјално, но сите аргентински медиуми ја имаат истата информација: Мауро Икарди не е на конечниот список од 23 играчи кои патуваат на Мундијалот. Селекторот Хорхе Сампаоли вечерва ќе го објави конечниот список, но тој веќе „протече“...

Далиќ: Ова е мој избор на играчи

Селекторот на Хрватската репрезентација Златко Далиќ денеска го соопшти списокот од 24 играчи, кои треба да се појават на 26.мај на подготовките во Ровињ. Од поширокиот список отпаднаа осум фудбалери, а еден ќе отпадне до 4.јуни кога е последен...

Наинголан емотивно реагираше по одлуката на Мартинез: Готово е…

Откако не доби повик од селекторот Роберто Мартинез за Светското првенство во Русија, Раџа Наинголан одлучи да стави крај на репрезентативната кариера. Беше за очекување дека фудбалерот на Рома ќе се одлучи за таков потег кога сфати дека Мартинез не...

Лопегати пресече со составот – недостасуваат неколку големи имиња кај шпанската селекција

Селекторот на фудбалската репрезентација на Шпанија, Жулен Лопетаги, ги избра 23-та репрезентативци на кои ќе смета за СП во Русија. Но сигурно дека неговиот избор помалку беше и изненадување, пред се поради изоставувањето на Алваро Мората и Алонсо. Покрај Диего Коста...

Манчини го објави списокот на „Азурите“: Балотели се враќа по четири години

Иако нема да играат на Мундијалот, сепак „Азурите“, под водство на новиот селектор Роберто Манчини ќе играат неколку подготвителни натпревари во следниот период, со цел што е можно подобро да се подготват за Лигата на нациите. Новиот селектор го објави...