ПОЧЕТНА ФУДБАЛ ФУДБАЛ / СВЕТ

ФУДБАЛ / СВЕТ

Шокантна изјава по финалето во Копа Либертадорес: Поради грешката ќе се пензионира на 24...

Гремио е шампион на Јужна Америка, откако во реваншот од финалето славеше со 1:2 на гостински терен кај Ланус, што беше повеќе од доволно за да ја освои титулата по победата на домашен терен со 1:0. Натпреварот практично беше решен...

ВИДЕО: Избега од Премиер лигата, ама не му е лесно ни во Саудиска Арабија...

Најдобриот англиски судија Марк Клатенбург веќе извесно време суди во Саудиска Арабија, откако се реши да ја напушти Англија и Премиер лигата. На островот често Клатенбург беше осудуван и критикуван за своите одлук, па се реши да проба да пронајде...

По толку плачење, Алексис Санчез ја отвори душата (ФОТО)

Алексис Санчез има очајно лето како на клупски, така и на репрезентативен план. Со Арсенал ништо не му оди, не успеа да издејствува трансфер, а и во квалификациите за Светското првенство доживеа два порази и неизвесно е дали ќе се...

Каков парадокс: Го купија во јануари, а веќе му врачија отказ

Во кинескиот фудбал видена е уште една бизарна ситуација, а овојпат во главна улога е фудбалер од Хрватска. Зимава Мате Малеш од Ријека се пресели во кинески Далиан Јифант, но многу брзо отколку што очекуваше беше отпишан. Причината е доаѓањето...

Ибра повторно брилјира: Не наседна на новинарски штос, па веднаш му врати во свој...

Уште откако беше објавено заминувањето на Златан Ибрахимовиќ во ЛА Гаакси, се знаеше дека следува спектакл на терен, но и надвор од него. Швеѓанецот е познат по неговата уникатност кога е на терен, што досега во првите неколку недели од...

Италија во проблеми, добри вести за Македонија: „Азурите“ останаа без половина клучни играчи!

Македонската фудбалска репрезентација во петок на гостински терен во Торино ќе го одигра претпоследниот натпревар од квалификациите за СП 2018 во Русија. Македонија одамна нема никакви шанси за пласман на Мундијалот, додека Италијанците се уште се во трка со Шпанците...

Чудо на природата: Запознајте го бразилскиот голман со 11 прсти

Голманот на бразилскиот тим АБЦ, Едсон Лисбоа е феномен во светскиот фудбал. Не поради некој извонреден квалитет, туку поради фактот што на своите две раце има 11 прсти. Тој самиот тврди дека тоа не му дава предност во однос на...

Генијалните Германци повторно брутално ги „истролаа“ Бразилците

Најболниот пораз во својата историја репрезентацијата на Бразил го доживеа во полуфиналето на Светското првенство во 2014. година кое го одржаа на нивно тло, а „џелат“ им беше репрезентацијата на Германија, која подоцна стана светски првак. Пред своите навивачи „Кариоките“...

(Фото) Реинкарнација на „бубамарата“: „Адидас“ се враќа кон корените за Светското првенство во Русија

До Светското првенство во Русија остануваат точно седум месеци, а наскоро би требало да го дознаеме и официјалниот изглед на топката за Мундијалот. Почнувајќи од Мундијалот во 1970. година во Мексико, компанијата „Адидас“ изработи 12 различни модели на топки. Германската...

ФИФА пресече: Лукаку не е рекордер

ФИФА не му признава на белгискиот голгетер дека е најдобар стрелец на својата репрезентација. Ромелу Лукаку не е најдобар стрелец во историјата на репрезентацијата на Белгија, барем не се уште и не официјално. Иако тој во пријателскиот натпревар со Јапонија во...