ПОЧЕТНА ФУДБАЛ ФУДБАЛ / СВЕТ

ФУДБАЛ / СВЕТ

Солзи на Камп Ноу: Преживеаните фудбалери на Шапекоенсе го изведоа почетниот удар (ВИДЕО)

Осум месеци по авионската несреќа во која загина речиси цел тим, Шапекоенсе гостува на Барселона на Трофејот Гампер. https://www.youtube.com/watch?v=89YwkYD3LuU На Камп Ноу посебно беа поздравени тројцата фудбалери кои ја преживеаја несреќата: Нето, Рашел и голманот Фолман кому му беше ампутирана ногата,...

Квалификацискиот натпревар Хрватска – Косово вечерва е прекинат

Натпреварот помеѓу репрезентациите на Хрватска и Косово, во рамки на седмото квалификации за СП во Русија идната година, е прекинат поради големото невреме кое ја зафати Хрватска. Загреб деновиве е под постојан дожд а денеска тоа беше проследено со уште...

Тажен ден: Фудбалот остана без својот најголем волшебник!

Еден од најдобрите фудбалери во историјата на овој спорт Роналдињо одлучи да ја заврши својата играчка кариера, објави неговиот брат и менаџер Роберто Асис. Бразилскиот ас беше без клуб од 2015 година, последен пат го носеше дресот на Флуминенсе, но...

Беше поголем талент од Меси, но отиде во Милан и ја направи најголемата грешка...

Лионел Меси со сигурност е еден од најдобрите играчи во историјата на фудбалот, но многумина тврдат дека постоело едно момче исто така од Росарио кое тогаш ветувало многу повеќе од денешната ѕвезда на Барселона. Неговото име е Леандро Депетрис, кој...

Дешамп го објави конечниот список: Огромни изненадувања, но Франција сепак е пресилна

Дојдоа на ред и Французите! Селекторот на еден од најголемите фаворити на СП, Дидие Дешамп, ги објави имињата на 23. фудбалери на кои ќе смета во походот на втората светска титула за Франција. Според имињата, Франција дефинитивно е рамо до...

ФИФА ги упропасти квалификациите: Гибралтар, Сан Марино, Малта, Луксембург одлучуваат кој ќе игра на...

Во пресрет на квалификациите за Светското првенство во Русија, ФИФА го задржа правилото во случај две репрезентации со ист број на бодови, да одлучува гол-разликата. Ако во случај две репрезентации да имаат ист број бодови, според правилата на ФИФА, директно...

Две репрезентации пееја иста химна – тоа го можат само нашите соседи (Видео)

Репрезентациите на Кипар и Грција синоќа одиграа квалификациски меч во рамките на 9. коло од групната фаза за пласман на Мундијалот во Русија. Кипар на домашен терен ја пречека селекцијата на Грција, која на крајот ја однесе победата (1:2). Ова...

По толку плачење, Алексис Санчез ја отвори душата (ФОТО)

Алексис Санчез има очајно лето како на клупски, така и на репрезентативен план. Со Арсенал ништо не му оди, не успеа да издејствува трансфер, а и во квалификациите за Светското првенство доживеа два порази и неизвесно е дали ќе се...

Историјата се повтори: Повторно постигнат голот „Ала Роберто Карлос“ (Видео)

На квалификациските натпревари за излез во Европа, романскиот дефанзивец од тимот на Виторул, против кипарски АПОЕЛ, постигна неверојатно редок погодок, кој неверојатно потсетува на оној од минатото, на Роберто Карлос од слободен удар. Но голот на романскиот фудбалер Кристијан Гане,...

Тотален дебакл за Русија: Светското првенство без Меси, Роналдо, Бејл, Модриќ…???

На едно коло пред крајот на основниот дел од квалификациите за Светското првенство постои реална закана најголемиот фудбалски самит во светот да се одржи без најголемие ѕвезди на фудбалската игра. Во опасност да не играат на Мундијалот се селекциите на...