ПОЧЕТНА ФУДБАЛ ФУДБАЛ / СВЕТ

ФУДБАЛ / СВЕТ

Се остварија најавите: Аргентина без својата голема ѕвезда на Мундијалот

Аргентинската фудбалска јавност последните денови беше фокусирана на конечниот список на фудбалери кои ќе играат на Светското првенство. Најмногу на тоа дали ќе игра Мауро Икарди, еден од најдобрите напаѓачи во светот во моментов. Хорхе Сампаоли денеска го даде одговорот. Поранешниот...

Брутален список на „отпишани“: На Шпанија можат да и позавидат и Бразил и Франција

Бразилскиот селектор Тите мораше да отпише еден куп одлични играчи правејќи го конечниот список за Мундијалот. Од сериозни имиња се откажа и францускиот стратег Дидие Дешам. Но, никој нема такви имиња кои отпаднаа од списокот за Русија како што...

Сампаоли пресече: Икарди и уште 11 Аргентинци отпаднаа од списокот за СП!

Се уште не е официјално, но сите аргентински медиуми ја имаат истата информација: Мауро Икарди не е на конечниот список од 23 играчи кои патуваат на Мундијалот. Селекторот Хорхе Сампаоли вечерва ќе го објави конечниот список, но тој веќе „протече“...

Далиќ: Ова е мој избор на играчи

Селекторот на Хрватската репрезентација Златко Далиќ денеска го соопшти списокот од 24 играчи, кои треба да се појават на 26.мај на подготовките во Ровињ. Од поширокиот список отпаднаа осум фудбалери, а еден ќе отпадне до 4.јуни кога е последен...

Наинголан емотивно реагираше по одлуката на Мартинез: Готово е…

Откако не доби повик од селекторот Роберто Мартинез за Светското првенство во Русија, Раџа Наинголан одлучи да стави крај на репрезентативната кариера. Беше за очекување дека фудбалерот на Рома ќе се одлучи за таков потег кога сфати дека Мартинез не...

Лопегати пресече со составот – недостасуваат неколку големи имиња кај шпанската селекција

Селекторот на фудбалската репрезентација на Шпанија, Жулен Лопетаги, ги избра 23-та репрезентативци на кои ќе смета за СП во Русија. Но сигурно дека неговиот избор помалку беше и изненадување, пред се поради изоставувањето на Алваро Мората и Алонсо. Покрај Диего Коста...

Манчини го објави списокот на „Азурите“: Балотели се враќа по четири години

Иако нема да играат на Мундијалот, сепак „Азурите“, под водство на новиот селектор Роберто Манчини ќе играат неколку подготвителни натпревари во следниот период, со цел што е можно подобро да се подготват за Лигата на нациите. Новиот селектор го објави...

Франција е толку силна што и резервите и „отпадоците“ можат да го освојат СП!

Кога Дидие Дешамп го објави конечниот список на Франција за Мундијалот во Русија, покрена голем број коментари, пред се поради тоа што од списокот отпаднаа голем број ѕвезди. Ако случајно би добил шанса на Мундијалот да води две или три...

Платини признава: Правевме финти за да го наместиме финалето на Мундијалот во 1998!

Мишел Платини, поранешниот претседател на УЕФА кој е суспендиран од фудбалот поради корупција, тврди дека Светското првенство во 1998. година било наместено за во финалето да играат Франција и Бразил. Франција пред 20 години на домашен терен го освои светското...

(ФОТО)Нови страшни закани од ИСИС: Крвта на Роналдо и Меси ќе се пролее во...

Терористичката група ИСИС повторно се закани со напади за време на Светското првенство во Русија. На својата официјална интернет странициа постираа стравична фотографија од најдобрите фудбалери во светот, Кристијано Роналдо и Лионел Меси на кои им се одзема животот. А ниту...