ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

Ангеловски и Несторовски едногласни: Потребна ни е поддршка за предизвикот наречен Турција

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија Игор Ангеловски и напаѓачот на Палермо Илија Несторовски на денешната прес-конференција ги кажаа своите очекувања од пријателскиот натпреварот со Турција кој нашата репрезентација го игра утре со почеток од 19:45 часот на националната...

Милевски со последен филтер пред Полска: Утре ќе се избираат уште седуммина патници за...

Генерацијата македонски фудбалски репрезентативци 96/97 која треба да го понесе товарот во квалификациите за ЕП до 21 година во Италија, а од која селекторот Благоја Милевски ќе вклучи уште најмалку шест имиња за Европското првенство во Полска со тренинг...

Пандев пред дуелот со Турција: Атмосферата е одлична, одиме да се надигруваме

Најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев вели дека не очекуваат два исклучително тешки натпревари против Турција и Шпанија. Капитенот на Македонија ја повикува публиката да биде 12-от наш играч и да ни даде мотив повеќе на претстојните дуели. „На мене, а...

Одлична најава за Шпанија: Турција со најдобриот состав во Скопје (ФОТО)

Репрезентацијата на Турција со еден куп ѕвезди ќе допатува во Скопје на пријателскиот меч што се игра во Скопје в понеделник. Селекторот Фатих Терим многу сериозно го сфати овој термин во кој освен со Македонија, турскиот национален тим ќе одигра...

Сепак, нема да ја добие довербата: Шут-карта за Ѓуровски од Звезда

Македонскиот стручњак Бошко Ѓуровски, сепак, нема да ја добие довербата од раководството на Црвена Звезда и наскоро официјално ќе добие отказ од тренерската функција. Медиумите во Србија веќе почнаа да шпекулираат со имињата на можните наследници, а изборот најверојатно ќе...

Фудбалската репрезентација назадуваше за три места на ФИФА ранг-листата

Фудбалската репрезентација на Македонија забележа пад од три места на најновата ранкинг листа на ФИФА, па така нашите најдобри фудбалери сега се наоѓаат на 136. место во светот. Македонија немаше активности во изминатиот месец, за разлика од некои други репрезентации,...

Заврши сезоната: Познати екипите кои одат во ВМФЛ, и кои екипи влегуваат во ПМФЛ

Комплетирано е и последното коло од ПМФЛ, но и првенството сезонава во Македонија. Вардар како што ни е познато од претходно, е шампион на Македонија, тие го освоија својот јубилеен 10 трофеј во независна Македонија, па за неколку недели ќе...

Милевски со слатки маки, но и оптимизам: Во Полска одиме со верба во нашите...

Селекторот на фудбалската генерација која го достигна најголемиот успех во историјата на македонскиот фудбал, Благоја Милевски, денеска го соопшти списокот на фудбалери кои се сигурни патници на Европското првенство во Полска. Милевски првичниот список од 17 имиња ќе го дополни...

Милевски го објави списокот за Полска: Столбот се 17-мината фудбалски херои кои го изнесоа...

Селекторот на македонската репрезентација до 21 година, Благоја Милевски ги објави имињата на фудбалерите на кои ќе смета за Европското првенство во Полска кое се игра во јуни. Селекторот Милевски, очекувано, им даде доверба на оние фудбалери кои беа најстандардни...

Јаховиќ и Гозтепе на чекор од елитата

Екипата на Гозтепе за која настапува нашиот повремен репрезентативец Адис Јаховиќ, се избори за финале во баражот од втората турска фудбалска лига. Гозтепе славеше и на реваншот со екипата на Болуспор на гостински терен, со идентичен резултат како и на...