ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

Работнички добро ќе заработи од Елмаз: Тинејџерот во Истанбул пречекан од Антиќ (Фото)

Работнички добро го капитализира трансферот на младиот 17 годишен Елиф Елмаз во тимот на Фенербахче од Истанбул. Тинејџерот од Македонија, по добрите настапи за младата репрезентација на Македонија, си го трасираше патот кон голем трансфер кој може да биде само...

Од Малме уверени дека Вардар ќе игра дефанзивно, и дека можат да го победат,...

Денеска се игра реванш натпреварот помеѓу Вардар и Малме на стадионот „Младост“ во Струмица, а гостите непрекинато зборуваат за тоа каков е стадионот каде треба да играат, и при евентуален неуспех, веќе си формираат алиби за тоа. За волја на...

Седлоски: Фудбалерите се подготвени на се, сакаме да ја израдуваме публиката

Кормиларот на ФК Вардар, Гоце Седлоски, денеска од Струмица, одржа пресконференција во врска со реванш натпреварот против Маме. „Знаете дека после првиот натпревар имаме добар и активен резултат од Малме. Меѓутоа утре не очекува уште еден тежок, можеби уште потежок...

Еве како Елиф Елмас беше пречекан во Истанбул (Видео)

Елиф Елмас во новата сезона ќе настапува за Фенербахче. Тој имаше неколку понуди од големи европски клубови ова лето, па одлучи да го замени Работнички со турскиот гигант. Бројни турски медиуми  го проследија неговото доаѓање на аеродромот во Истанбул. Елмас дебитираше...

Вардар утре го пречекува Малме во реваншот од квалификациите за ЛШ

Фудбалерите на Вардар утре ќе имаат шанса да ја минат првата пречка сезонава во квалификациите од Лигата на шампиони. По првиот натпревар одигран во Шведска, со фаворизираниот Малме, вардарци имаат поволен резултат (1-1) и доколку не примат ниту еден...

Зоран Балдовалиев: Играњето во Првата лига е многу различно од Втората

Еден од најискусните фудбалери во актуелниот тим на Академија Пандев е напаѓачот Зоран Балдовалиев. Неговата кариера трае повеќе од деценија ипол, многу години помина надвор од Македонија како интернационалец, а од лани е член на струмичкиот клуб. Во минатото и...

Македонец во Ла Лига: Барди ги помина прегледите и потпишува за Леванте (ФОТО)

Еден од најголемите таленти во македонскиот фудбал Енис Барди тукушто ги помина лекарските прегледи во Леванте и наскоро се очекува да стави потпис на договорот. За него, Ујпешт ќе добие 1,5 милиони евра, а Барди треба да биде замена за...

Драган Начевски: Најважно е Академија Пандев да стане стабилен прволигаш

Поранешниот македонски репрезентативец Драган Начевски пред два месеци ја заврши професионалната играчка кариера како член на Академија Пандев, а раководството на клубот веднаш му даде шанса во стручниот штаб на првиот тим. Претстојната сезона тој ќе му биде помошник на...

Академија Пандев загуби од Царско Село на подготвителен меч во Банско

ФК Академија Пандев интензивно се подготвува за влез во ПМФЛ, историската прва сезона меѓу фудбалската елита во Македонија. Во новопечениот прволигаш владее оптимизам пред почетокот на новата сезона, од која очекуваат да опстанат, а по некоја сезона и да излезат...

Панче Стојанов: Низ подготвителните натпревари ќе се искристализира составот

Тренерот на Академија Пандев, Панче Стојанов е задоволен од досегашниот тек на подготовките на првиот тим. Новиот прволигаш веќе една недела тренира во Банско, а денеска го игра првиот подготвителен натпревар. Противник ќе биде бугарскиот тим Царско село и Стојанов...