ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

Традицијата е на наша страна: Турците немаат лек за Македонците

Турција секако е фудбалска велесила во однос на Македонија, без разлика дали станува збор за репрезентативен или клупски фудбал. Секоја година турските екипи се дел од групната фаза на европските натпреварувања, трошат милиони и милиони евра за засилувања, а во...

(Видео) Милан се покажа како добар домаќин: Хасани и Османи на прошетка низ „Каза...

Екипата на Шкендија се подготвува за историскиот натпревар против Милан, а капитенот и тренерот на екипата, Ферхан Хасани и Ќатип Османи, по официјалната прес-конференција на „Сан Сиро“ имаа прошетка низ трофејната соба на италијанскиот и европскиот гигант. Османи и Хасани...

(Фото/Видео) Навивачите на Шкендија го „освоија“ Милано

Навивачите на македонскиот вицешампион Шкендија, популарните „Балисти“, допатуваа во Милано за првиот меч од плеј-офот од Лигата на Европа против европскиот и италијанскиот гигант Милан. Шкендија ќе има поддршка од околу 2.000 навивачи во Милано, со оглед на тоа дека...

Валбуена побара „помош“ за Фенер во Скопје (Фото)

Вечерва од 20 часот на арената „Филип Втори“, Вардар го игра големиот натпревар против реномираниот Фенербахче, кој доаѓа во Скопје со една единствена мисла, победа и пласман во Европа. Вардар мора да одигра над нивото, за да оствари на домашен...

Јаневски: Чест и привилегија е да се биде со Вардар, но сега имаме обврска...

Новиот тренер на ФК Вардар, Чедо Јовановски, на вчерашната пресконференција, а воедно и промоција, им се заблагодари на управата на клубот, за големата доверба која му ја укажале, и ги увери дека ќе стори се со Вардар да извлече...

УЕФА потврди: Чеде Јаневски ќе го предводи Вардар против Фенербахче

Она што беше најавувано во текот на претходниот ден, денеска треба да биде и официјализирано. Поранешниот селектор на македонската фудбалска репрезентација Чедомир Јаневски ќе биде нов тренер на Вардар и ќе го предводи нашиот шампион во двомечот со Фенербахче...

Ибраими: Не се плашам од Милан, Шкендија е гордоста на сите Албанци

Напаѓачот на македонскиот вицешампион и репрезентацијата на Македонија, Бесарт Ибраими, во разговор за италијанска „Кориере дела Сера“, ги сподели своите очекувања од мечот со Милан. Шкендија утре ќе истрча на „Сан Сиро“ во рамките на првиот меч од плеј-офот во...

Илчо Наумоски распали по Седлоски: Така е кога си шпиун во душата

Поранешниот македонски репрезентативец, Илчо Наумоски отворено распука по Гоце Седлоски кој денеска си поднесе оставка од кормилото на Вардар, неколку дена пред првиот натпревар од плеј-офот во ЛЕ против Фенербахче. Илчо Наумоски и Гоце седлоски заедно беа во Матерсбург, но...

(Видео) Шкендија на оригинален и комичен начин му се претстави на Милан: Драг Милан,...

Шкендија уште еднаш покажува дека е далеку пред сите наши клубови кога станува за маркетингот. Тетовскиот клуб на интересен и оригинален начин му се претстави на италијанскиот гигант Милан, кој ќе биде нивни противник во двомечот од плеј-офот во...

ФК Вардар ќе има нов тренер, Седлоски поднесе оставка

Шефот на стручниот штаб на ФК Вардар Гоце Седлоски, денеска поднесе оставка, ви го пренесувам во целост неговото соопштение објавено на интернет станицата на клубот: „Почитувани. Јас, Гоце Седлоски денес донесов одлука да си поднесам оставка од местото шеф на стручен...