ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

Зоран Балдовалиев игра како препороден во Академија Пандев

Велат, формата е минлива, класата е вечна. Најдобар доказ за тоа е Зоран Балдовалиев кој е вистинско богатство за Академија Пандев и ја живее својата втора фудбалска младост. Со 34 години, поранешниот македонски репрезентативец е трет стрелец во домашното фудбалско...

ВИДЕО: Легендата на Лацио и Интер беше во посета на Македонија и ФФМ

Прославениот фудбалер Дејан Станковиќ кој имаше блескава кариера во Серија А, играјќи за Лацио и Интер, како и Оливие Доља од одделот за развој на фудбалот во УЕФА беа гости на Фудбалската федерација на Македонија и предавачи на фудбалската...

Ова ги премина сите граници: „Комити“ од Вардар побараа бојкот на дербито со Пелистер

Одлуката на Министерството за внатрешни работи да го врати терминот за одигрување на вечното дерби меѓу Вардар и Пелистер од 18 во 13 часот в недела наиде на голем револт кај навивачите на актуелниот првак. Двата клуба веќе прифатија мечот...

ФОТО: Еден дожд и хаос – зарем во вакви услови се игра меч од...

Добро познат факт е дека македонскиот фудбал се соочува со лоша инфраструктура во кој за воља на вистината, ФФМ во последните неколку години вложи. Сепак и понатаму останува истиот проблем, при еден посилен дожд, нашите фудбалски терени се претвараат во...

Работнички препороден, Академија Пандев и Вардар до победи по голеади

Новото, 15. коло во ПМФЛ ни понуди доста интересни натпревари, зачинети со многу погодоци, но не и поголеми изненадувања кога станува збор за резултатите. Работнички продолжи со добрите игри и е како препороден откако во последните пет дуели има четири...

Во Тетово истура, ама не дожд, туку голови: Ренова и Вардар за едно полувреме...

Во рамките на меч од 15. коло во ПМФЛ, екипите на Ренова и Вардар го одиграа можеби најлудото прво полувреме, зачинето дури со шест гола за само 45 минути игра. Вардар прво во 5. минута дојде во водство. Од левата...

Нема фудбал на „базенот“ во Автокоманда – одложен мечот Скопје – Шкупи

Мечот од 15. коло во ПМФЛ кој требаше во 13:00 часот да започне на стадионот „Железара“ во населбата Автокоманда, помеѓу Скопје и Шкупи е одложен. Причините за ова е поплавата на тревникот на стадионот „Железара“, предизвикана од обилните врнежи на...

Шкендија или Вардар со играч на годината, бисерите на мак-фудбалот ќе водат битка за...

Фудбалската федерација на Македонија на 3. декември во Македонскиот Народен Театар ќе ги прогласи најдобрите во македонскиот фудбал за изминатата година. Според информациите до кои дојде sportclub.mk, комисиите и телата на ФФМ ги предложиле кандидатите за најдобрите поединци во македонскиот...

Милевски пресече: Од март ќе играме со нови играчи, овие не можат да се...

По убедливиот пораз на домашен терен од Австрија со 4:0, селекторот на македонската фудбалска репрезентација до 21 години, Благоја Милевски најави дека ќе направи рез и реконструкција во националниот тим. Милевски предупреди во пресрет на овој натпревар, дека ова е...

„Турбо Македонија“: Убедлива победа за потврда на првото место, хет-трик на Митровски

Македонската фудбалска репрезентација до 19 години со победа ги заврши претквалификациите кои се играа во Скопје, откако денеска во последното коло го совладаа Лихтенштајн со убедливи 6:0. Избраниците на Вујадин Станојковиќ на овој начин со максимален учинок по трите одиграни...