ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

ФОТО: Фудбалерите на Победа се вклучија во хуманитарната акација на „Мајмуни“

Фудбалерите  македонкиот прволигаш Победа од Прилеп се вклучија во хуманитарната акција на навивачката група  „Мајмуни“ за помош на нивната сограѓанка Славица Вељаноска. Од утринава на плоштадот „Методија Андонов-Ченто“ во тек е хуманитарната акција на навивачката група „Мајмуни“ за помош на...

Спектакл во најава: Распродадени билетите за Шкендија – Милан во Скопје

Уште по ждрепката за плеј-офот во Лигата на Европа беше јасно, во Скопје ќе има вистински спектакл. Ова пред се важи за Шкендија, која за противник го доби европскиот и италијански гигант Милан, кој со сигурност е најголемиот тим кој...

Од Вардар потврдија: Бараме локација за изградба на нов стадион!

На денешната прес-конференција, меѓу другото, од раководството на Вардар најавија дека клубот ќе добие нов стадион во следниот период. Оваа опција повторно се актуелизираше неодамна, кога се појавија информации дека наместо во Аеродром, како што се најавуваше пред неколку години,...

Ангеловски со уште едно ново име: „Германецот“ Османоски ќе дебитира за сениорите!

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски повика ново име во националниот тим во пресрет на почетокот на подготовките за контролниот натпревар против Норвешка на 11. ноември во Скопје. Ново име во најдобриот македонски состав е 17-годишниот Анес Османоски од...

Ангеловски по објавувањето на списокот: Драго ми е што се враќа Аријан Адеми

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација денеска го објави списокот за последните два натпревари од квалификациите за Светското првенство во Русија против Италија и Лихтенштајн, на кој има неколку промени од последниот список. За разлика од претходниот пат, на новиот список...

ФОТО: Адеми барем за момент им ја врати насмевката откако посети три болни дечиња

Аријан Адеми, македонскиот фудбалски репрезентативец по враќањето во својот клуб Динамо Загреб, денес направи еден убав и хуман гест. Заедно со вработен во клубот посетија едно семејство во Загреб кои има три болни дечиња, врзани за инвалидна количка. „Насмевката на...

Албанија ни е должник од Скадар: Победа во Струмица може да значи историја за...

Македонската фудбалска репрезентација, вечерва во Струмица на стадионот „Младост“ ја пречекува Албанија во мечот од 8-то коло во квалификациите за пласман на СП во Русија 2018 година. По одличниот настап во Хаифа и победата над Израел, момците на Игор...

„Слатките“ дилеми на Ангеловски: Со кој рецепт да се нападнат трите бода во Хаифа?

Атмосферата е на високо ниво, репрезентативците се во врвна форма, конечно се приклучија и младите кои направија историски успех со фудбалската репрезентација до 21 година, а тука се и Вардарците кои летово станаа хит во Европа. На прв поглед, се...

ФОТО: Познати стадионите каде што ќе игра Македонија против Финска и Азербејџан во Анталија

Македонската А репрезентација в недела ги започнува подготовките за двата контролни натпревари против Финска (23. март) и Азербејџан (27. март) кои ќе се одиграат во турска Анталија. Нашата најдобра селекција натпреварот против Финска ќе го одигра на „Глорија“ арена во...

Хет-трик на Костадинов, младата репрезентација ја освои Ерменија (ВИДЕО)

Младата македонската репрезентација со убедлив триумф стартуваше во квалификациите за Европското првенство во 2019 година. Во Ереван е совладан Ерменија со 3-0 благодарение на хет-трикот на Тихо Костадинов. Фудбалерот на Ружомберок погоди во осмата, 26. и 72. минута пред да...