ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

Еве всушност колку пари врти Самсоненко во Вардар

Спортскиот колектив Вардар секогаше е актуелна тема, а особено неговиот руски газда Сергеј Самсоненко. На неколку наврати низ интервју првиот човек на „црвено-црните“ откри грубо колку вложува пари во трите клубови, ФК, РК и ЖРК, а порталот „емагизин“ открива колку...

Академија Пандев победник во Купот на Македонија кај пионерите

Пионерите на Академија Пандев го освоија Купот на Македонија во оваа конкуренција откако во финалето попалднево на теренот на СРЦ „Билјанини извори“ во Охрид го совладаа Вардар со 1:0. Стрелец на победничкиот гол беше Никола Тасев во 78.минута. Кај помладите пионери...

СИТЕ СМЕ ЈАНЕ: Момчето кое шири еднаквост во играта денеска се запозна со големиот...

Младото момче од Македонија, деветгодишниот Јане Велковски за кратко време стана миленик на спортската јавност во државата поради својата желба за живот. Иако е врзан во инфалидска количка, тоа не го спречува Јане да не сонува еден ден да не...

Пелистер се поблиску до втора лига, интересно ќе биде и за пласман во Европа

Сезоната во ПМФЛ финишира, а прашањето околу тоа која уште од екипите ќе излезе во втора лига и кој ќе оди во Европа, ќе се одлучува последното коло. Тимот на Скопје со минимални 1:0 славеше против Победа, Пелистер загуби на...

Уште еден Македонец во Бугарија: Чеде Јаневски нов тренер на ЦСКА!?

Поранешнниот селектор на македонската репрезентација Чеде Јаневски е најсериозен кандидат за тренерската позиција во ЦСКА Софија, објавија бугарските медиуми. Тој е без ангажман откако пред неколку месеци го напушти Вардар по дебаклот во домашното првенство и Купот на Македонија. Сепак,...

(ВИДЕО) Тежок е новинарскиот живот: Македонски репортер доби страшен нокаут од статива!

Не е лесен новинарскиот живот воопшто, а тука не се исклучени ниту оние спортските новинари, кои по некое правило би требало да бидат далеку побезбедни од своите колеги кои работат во други редакции. Но, дека и тие можат да настрадаат,...

ВИДЕО: Спектакл пред 2000 гледачи во Гостивар – тимот на Талат Џафери остана без...

Дербито на 26. коло од Третата лига Запад му припадна на Генч Калемлер кој на градскиот стадион во Гостивар пред 2000 гледачи славеше над Вардар Форино со 3-0. На овој начин, тимот на Турците од Македонија за првпат во својата...

Македонецот си оди од Загреб: Адеми ги игра последните натпревари за Динамо

Македонскиот репрезентативец Аријан Адеми на крајот од сезоната ќе го напушти Динамо, тврдат медиумите во Хрватска. Не се познати причините за ваквата одлука, ниту кој е нејзин иницијатор, но се шпекулира дека, со оглед на тоа што играчот од средниот...

Милевски си оди, Македонија наскоро со нов селектор во У-21

Фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година од јуни ќе има нов селектор, бидејќи на крајот од месецот Благоја Милевски ќе замине во Израел во тимот Ашдод, каде и настапуваше како фудбалер од 2001 до 2004 година. Милевски денеска...

ВИДЕО: Емотивно утро за Барди по спектакуларната ноќ – се сретна со својот прв...

Македонскиот репрезентативец, Енис Барди синоќе имаше спектакуларна ноќ откако со својот Леванте славеше над новиот шампион на Шпанија, Барселона, а притоа и самиот на два наврати ја затресе мрежата на Каталонците. Утрово Барди во тренинг центарот на Леванте го пречека...