ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

Јаневски: Вардар заслужи победа!

Тренерот на Вардар Чеде Јаневски, беше задоволен од изданието на своите играчи во последниот натпревар од групната фаза во Лига Европа, каде „црвено-црните“ одиграа историски 1:1 и го освоија првиот бод за една македонска екипа во Европа. Јаневски потенцираше на...

Шкендија го враќа во ПМФЛ играчот кој го напушти Шкупи и се пресели во...

Фудбалерот Мевлан Адили кој во минатото настапуваше за екипата на Шкупи, а моментално е играч на романската екипа УТА Арад, е пред враќање повторно во Македонија. Како што тврдат одредени медиуми, фудбалерот бил во контакт со тетовската екипа, и по...

Синдикатот на фудбалери на Македонија стана полонправна членка на FIFPro

Синдикатот на фудбалери на Македонија (СФМ) стана  полноправен член во FIFPro-светската унија на професионални фудбалери. Оваа информација ја потврди официјалниот сајт на оваа организација, а нови членки покрај Македонија се и Габон, Хондурас и Панаме. Договорот за официјално членство беше потпиша...

Двојниот јубилеј последна шанса за историска победа на Вардар

Вардар денеска спушта завеса на историската сезона во која успеа за првпат во историјата на македонскиот фудбал да обезбеди пласман во групната фаза од Лигата на Европа. Иако настапите во Европа нема да бидат за паметење, а се заканува да...

ФОТО: Детонит догодина ќе „детонира“ во Втора лига – но нивното лого е урнебесно

Екипата на Детонит јуниор од Радовиш со максимален ефект од 11 победа и 33 бода е на лидерското место во Третата лига Југоисток. Овој клуб е на добар пат да обезбеди пласман од идната сезона во Втората лига Исток со...

ФОТО: Ристовски на „Камп Ноу“ го бодреше репрезентативен соиграч

Македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски вчера за својот тим Спортинг Лисабон одигра едно полувреме во пресметката од Лигата на шампионите против тимот на Барселона. Каталонците славје победа од 2-0, со голови во вториот дел кога нашиот репрезентативец излезе од игра. Португалската...

Македонија У17 ги дозна противниците од елитната фаза: Неатрактивна, но тешка група

Фудбалската репрезентација на Македонија до 17 години ги доби ривалите во елитната фаза од квалификациите за пласман на Европското првенство. Генерцијата на Горан Станиќ на ждрепката падна во групата 3, а за пласман на големото натпреварување ќе игра против репрезентациите...

У17 и У19 ги добија противниците за следниот квалификациски циклус: Тешка задача за надежите

Македонските фудбалски репрезентации до 17 и 19 години денеска ги дознаа своите противници за квалификацискиот циклус за следното Европско првенство во 2019. година, кој започнува идната есен. Завршниот турнир ќе се одржи во јуни 2019. година во Ерменија. У19 репрезентацијата се...

Суперталентите ги добија противниците: Македонија во група со европскиот првак, но е домаќин на...

Македонските репрезентација до 19 години денеска ги доби своите противници на ждрепката за елитната фаза од квалификациите. Македонија ќе игра против европскиот првак Англија, како и со Унгарија и Летонија во елитната група за пласман на ЕП 2019. Групата сама по...

Лоши вести од Палермо: Заврши годината за Несторовски!

Еден од најдобрите македонски фудбалери во моментов Илија Несторовски нема повеќе да се врати на фудбалските терени оваа година. Причина за тоа е мускулната повреда што ја доживеа на последниот натпревар за Палермо, а која бара пауза од најмалку 30...